Buďte pripravená na šestonedelie

Buďte pripravená na šestonedelie

Bolesti celého tela, krvácanie či hemoroidy. Na čo sa treba pripraviť a čo robiť, aby ste toto obdobie zvládli čo najlepšie?

Po pôrode telo čelí náročným zmenám, niektoré môžu prekvapiť. Zaslúžený oddych nemusí vždy stačiť, oplatí sa byť pripravená vopred. 

Bolesť celého tela

Pri pôrode najviac trpí oblasť genitálií, ktorá je po pôrode najcitlivejšia. Je to však náročný výkon pre celé telo, preto sa bolesť môže objaviť aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Výnimkou nie je ani bolesť hlavy, ktorá je spôsobená zmenou hladiny hormónov. 

Aby ste sa zbavili bolesti, väčšinou stačí oddych či teplý kúpeľ, prípadne sa môžete poradiť s lekárom o tom, aké lieky je vhodné užívať, ak kojíte.    

Hemeroidy

Výskyt hemeroidov je častý už v tehotenstve, no objavujú sa aj po pôrode, a to až u 40 % žien. Spôsobuje ich nielen zvýšená produkcia hormónov, ale aj vnútorný tlak a rozširovanie ciev. Zbaviť sa ich môžete pomocou rôznych prípravkov, ktoré sú dostupné v lekárni. 


Vypadávanie vlasov

Plná kefa vypadnutých vlasov pri česaní? Ide o veľmi častý jav u žien po pôrode. Na vine väčšinou nie je žiadne vážne ochorenie, preto sa netreba vyľakať. Tak ako mnohé ďalšie popôrodné zmeny spôsobujú vypadávanie vlasov hormonálne zmeny, ktoré sa odohrávajú v tele ženy. Vlasy po čase prestanú padať, no pomôcť im v tom môžeme aj vyváženou stravou. Do jedálnička nezabudnite pridať dostatok vitamínov a minerálov, najmä horčík, vápnik, zinok a železo. Vyhnúť sa môžete aj zbytočnej záťaži vlasov a farbeniu.

Spontánny únik moču

Aj s únikom moču sa môžete stretnúť nielen v tehotenstve, ale aj po pôrode. Až 50 % žien po spontánnom pôrode trpí nejakým stupňom inkontinencie. K inkontinencii dochádza hlavne pri prvom pôrode. Za únik moču môže najmä zvýšená váha. Ak je žena štíhla, nemala by počas tehotenstva pribrať viac ako 12 kg. Gynekológovia preto odporúčajú, aby ženy pravidelne cvičili cviky na posilnenie panvového dna už počas tehotenstva.

Ak sa aj stretnete s únikom moču, nerobte hneď paniku. Môže byť len dočasný. Na moliklub.sk nájdete širokú ponuku absorpčných pomôcok podľa stupňa inkontinencie. S výberom Vám radi pomôžeme na infolinke 0800 100 150.

 

18. jún 2021

Súvisiace články

Zbavte sa inkontinencie chudnutím

Nabrali ste počas pandémie kilá navyše? Únik moču môže spôsobovať alebo zhoršiť aj obezita. Schopnosť udržať moč je významne horšia u žien i mužov s nadváhou. Naopak, u pohybovo aktívnych ľudí je riziko inkont…

Zadržiavate moč? Zbystrite pozornosť

Retencia moču, teda neschopnosť vyprázdniť močový mechúr, je opakom inkontinencie. Ide však o závažný problém, ktorému je potrebné venovať pozornosť. Aké nepríjemnosti môže spôsobiť vedomé či chronické zadržiavan…

Inkontinencia vie potrápiť aj mužov

Aj úraz miechy alebo chirurgický zákrok môžu súvisieť so samovoľným pomočovaním. Kedy vám hrozí inkontinencia? Dočítate sa v našom článku. Kedy dochádza k inkontinencii Samovoľný únik moču sa môže objaviť u…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni