Únik moču po pôrode nie je nič neobvyklé

  • Prečítané 463x
  • 24. august 2021

Popôrodná inkontinencia je známa aj ako stresová inkontinencia moču. Netreba sa však obávať, väčšinou problém vymizne do niekoľkých týždňov či mesiacov. Až 50 % žien po spontánnom pôrode trpí nejakým stupňom inkontinencie. Majú oveľa vyššie riziko stresovej inkontinencie ako ženy po cisárskom reze, alebo ženy, ktoré nikdy nemali dieťa. Netreba sa však obávať, väčšinou problém vymizne do niekoľkých týždňov či mesiacov.

Prvé príznaky už v tehotenstve

U mnohých žien je únik moču bežný aj počas tehotenstva. V tehotenstve veľa žien trápi ochabnuté panvové dno. Rastúce dieťatko, vyššia telesná hmotnosť a zväčšená maternica vyvíja zvýšený tlak na močové ústrojenstvo. Dôsledkom týchto faktorov svaly panvového dna oslabne, čo vedie k prvým prejavom úniku moču a častému nutkaniu na močenie. Tieto príznaky môžu pretrvávať aj po pôrode, kedy sú zvierače močového mechúra ochabnuté.
 

Čo spôsobuje popôrodnú inkontinenciu? 

Samotný pôrod je pre ženské telo veľmi náročný. Kontrakcie a tlaky brušného lisu spôsobujú tlak na močový mechúr aj močovú rúru. Pre svaly panvového dna znamenajú veľkú záťaž. Žena môže trpieť únikom moču, pretože zvierače neplnia svoju funkciu tak, ako by mali. Vo viacerých prípadoch sa to však samo upraví, najneskôr do konca šestonedelia.  
V horšom prípade môže pôrod spôsobiť poškodenie nervov po tom, ako sa bábätko dostane von cez pôrodné cesty. Svaly a podporné časti panvového dna sa môžu natrhnúť. Regenerácia a hojenie potom už trvajú niekoľko mesiacov, kým sa dostanú do normálu.

Rizikové faktory inkontinencie po pôrode
-    prvý pôrod
-    zvýšená hmotnosť v tehotenstve
-    váha dieťaťa nad 4 kg
-    genetika a ďalšie faktory životného štýlu, ako napríklad fajčenie
-    kliešťový pôrod
-    dlhšia doba pôrodná
-    prolaps maternice

Riešenie inkontinencie

Problémy s únikom moču sa dajú riešiť používaním vhodných absorpčných pomôcok, úpravou životosprávy a posilňovaním svalstva panvového dna. S cvikmi na posilnenie panvového dna sa odporúča preventívne začať už v tehotenstve a po uplynutí šestonedelia. Ak inkontinencia pretrváva dlhšie, lekár zvolí najskôr medikamentóznu liečbu alebo neskôr aj chirurgický zákrok.

Kedy je potrebná návšteva lekára

Inkontinencia po pôrode je u veľa žien dočasná. Telo potrebuje nejaký čas na zotavenie a obnovenie natiahnutých svalov a tkanív. Preto sa netreba ničoho obávať. Niektorým ženám to však môže trvať týždne, kým iným ženám dôjde k úplnému zotaveniu panvového dna po 6 mesiacoch. Ak aj po 6 mesiacoch stále dochádza k úniku, porozprávajte sa so svojím gynekológom. Včasné riešenie tohto problému môže znížiť riziko, že sa stane celoživotným problémom.

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2021 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie