Úvod

Cvičenie je veľmi dôležité nielen ako prevencia, ale zároveň aj ako sprievodná liečba pre zlepšenie stavu pri ľahkom úniku moču. Ide o zostavu cvikov zameraných na cielenú prácu svalov panvového dna. Základom všetkého je súbor nenáročných cvikov, ktoré zostavil Arnold Kegel – gynekológ a podľa neho sa tieto cviky nazývajú „Kegelove cviky“. Tento sťah je súčasťou všetkých cvikov, ktoré sa vykonávajú. Než začnete cvičiť, je vhodné poradiť sa s praktickým lekárom, prípadne fyzioterapeutom, a absolvovať ním odporúčaná vyšetrenie. Následne je potrebné zohľadniť váš stav pri výbere cvikov.

Slovo odborníka

Princíp cvičenia spočíva v sťahovaní svalov v oblasti močovej rúry, konečníka a pošvy s pocitom, akoby ste vťahovali niečo hlboko dovnútra. Chrbtica je pri každom cviku vystretá a  panva v prirodzenej neutrálnej polohe. 

Pri cvičení trénujeme:

  1. SILU - svaly sťahujeme s výdychom, krátko  a  maximálnou silou (opakujeme 5-10x) 
  2. VYTRVALOSŤ - napíname svaly pri voľnom dýchaní, polovičnou silou a držíme ich  stiahnuté  5 až 10 sekúnd (opakujeme 5-10x)

Neskôr môžete zaradiť RYTMICKOSŤ – kátke, rýchle sťahy svalov.

Cvičenia obmieňajte, zaraďte postupne do bežného života a efekt sa dostaví pri aktivácii panvového dna aspoň 4x týždenne – 15 až 20 min.

Dôležité je, aby ste nezapájali svaly brucha, stehien a zadku. 
 

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni