Hygiena je pri úniku moču na prvom mieste

  • Prečítané 1909x
  • 29. august 2017

Nech už riešite vlastnú inkontinenciu alebo sa staráte o svojich blízkych, mali by ste dôkladne dbať na prísnu hygienu. Pokožka, ktorá je často vystavená kontaktu s amoniakom obsiahnutým v moči alebo je dlho a často vystavená vlhkosti a teplu, je ohrozená zaparením pokožky, dermatitídou alebo preležaninami. Kvalitná starostlivosť o pokožku a dôkladná hygiena im však dokáže predchádzať.

Únik moču (inkontinencia) je pre pokožku a jej ochrannú funkciu veľká záťaž. Dochádza k špecifickému namáhaniu pokožky, a to nielen v intímnych partiách. Koža je vystavená zmenám hodnôt pH, vplyvom pre pokožku škodlivého amoniaku alebo zvýšenej či konštantnej vlhkosti a zvýšenej teplote. Správna a dostatočne častá hygiena je základným predpokladom úspešnej starostlivosti o človeka, ktorý trpí nechceným únikom moču.

Sprchovanie po každej výmene inko pomôcok?

Častým omylom je kúpanie alebo sprchovanie pri každej výmene inkontinenčných pomôcok. Predovšetkým u imobilných osôb časté namáčanie spôsobuje zmeny v pH pokožky a zvyšuje jej náchylnosť k poškodeniu. Lekári preto odporúčajú kúpeľ alebo sprchu raz, maximálne 2x denne. 

Medzi týmito intervalmi je vhodné používať špeciálnu inkontinenčnú kozmetiku, ktorá by mala: 

  • neutralizovať pachy, 
  • vyrovnávať pH pokožky, 
  • upokojovať podráždenú pokožku, 
  • chrániť pokožku pred agresívnymi látkami obsiahnutými v moči, 
  • liečiť pokožku poškodenú preležaninami alebo záparmi. 

Akú kozmetiku používať pri inkontinencii?

Najčastejšie sa na túto starostlivosť používajú vlhčené obrúsky alebo vlhké utierkyčistiaca pena, ktoré nahradia tečúcu vodu a na rozdiel od nej navyše chránia pokožku. Je vhodné ich kombinovať s ochranným sprejom alebo ochranným krémom. Tie dokážu vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá pokožku chráni pred agresívnymi látkami. Nevyhnutná  je aj pravidelná výmena inkontinenčných pomôcok, ako sú pleny alebo vložky. Vďaka ním nebude pokožka dlho v kontakte s močom alebo stolicou a nehrozí tak vznik zaparenia pokožky a iných kožných ťažkostí.

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie