I s ťažkou inkontinenciou sa dá bojovať

I s ťažkou inkontinenciou sa dá bojovať

Prieskumy ukazujú, že úniky moču trápia čoraz väčšie percento populácie. Inkontinencia nie je len problémom starších ročníkov, ľahšia forma inkontinencie sa veľakrát objavuje i u veľmi mladých ľudí. Naproti tomu s ťažšou formou bojujú muži a ženy najčastejšie nad 65 rokov. Ako si s ťažkou inkontinenciou poradiť?

Za ťažkú považujeme inkontinenciu, ktorá dotyčného trápi prakticky neustále. Je charakteristická trvalým únikom moču, a to niekoľkokrát cez deň i v noci. Veľmi často postihuje imobilných pacientov. Okrem veku ju spôsobujú najmä genetika, pohlavie a ochabnutie svalov panvového dna. 

I s ťažkou inkontinenciou sa ale dnes dá efektívne bojovať. Riešenie sa, samozrejme, odvíja od zdravotného stavu inkontinentnej osoby, jej mobility a užívaných liekov. Dôležité sú najmä správne pomôcky. Ľuďom, ktorí riešia ťažký únik moču, by mal vhodné pomôcky predpísať lekár. Navyše sa im hradia z verejného zdravotného poistenia. Pomôcky treba pravidelne meniť. Predíde sa tak nepohodliu inkontinentnej osoby a zníži sa tým riziko vzniku zaparenej pokožky. Na ťažkú inkontinenciu sú vhodné napríklad lepiace plienkové nohavičky MoliCare pre ženy i mužov alebo navliekacie plienkové nohavičky MoliCare Mobile. Na dodatočnú ochranu lôžka a posteľnej bielizne sú vhodné i jednorazové podložky MoliNea. Správne pomôcky majú vysokú absorpčnú schopnosť, účinne neutralizujú zápach moču, ale zároveň sú priedušné a umožňujú pokožke voľne dýchať.
 

Starostlivosť o pokožku je základ

Najmä u pacientov s ťažkou inkontinenciou je starostlivosť o pokožku veľmi podstatná. Preto treba používať i špeciálnu kozmetiku, ktorá pri správnej a pravidelnej hygiene podráždenú pokožku upokojuje. Ideálnym pomocníkom je kozmetika MoliCare Skin. V jej portfóliu nájdete skutočne všetko – od čistiacej kozmetiky, ošetrujúcich prípravkov až po tie, ktoré namáhanú pokožku chránia. 

Veľmi dôležitý je aj pitný režim, ktorý by mal byť u nemobilných pacientov 1,5 až 2 litre tekutín a v prípade aktívneho životného štýlu 2 až 3 litre tekutín denne. Treba však mať na pamäti, že do ideálneho množstva tekutín sa nepočítajú čierna káva ani čierny nebo zelený čaj. 

K pravidelnému vylučovaniu bez ťažkostí pomáha v neposlednom rade aj šport a cviky na posilnenie panvového dna. Kateřina Vašínová, Brand Manager Inkontinencie SK spoločnosti HARTMANN – RICO, vysvetľuje: „Vhodnými aktivitami sú napríklad Kegelovo posilňovanie svalov panvového dna, jazda na bicykli či na koni. Naopak, nevhodné sú športy, ktoré sprevádzajú  výrazné otrasy či nadmerne zaťažujú svaly panvového dna – beh, aerobik a všetky športy s veľkými a tvrdými doskokmi. Správne a pravidelné posilňovanie svalov panvového dna môže podporiť zníženie výskytu inkontinencie až v 80 % prípadov. Zmeny sa dajú pozorovať už po 8 týždňoch pravidelného cvičenia.“

28. august 2017

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni