I s ťažkou inkontinenciou sa dá bojovať

  • Prečítané 305x
  • 28. august 2017

Prieskumy ukazujú, že úniky moču trápia čoraz väčšie percento populácie. Inkontinencia nie je len problémom starších ročníkov, ľahšia forma inkontinencie sa veľakrát objavuje i u veľmi mladých ľudí. Naproti tomu s ťažšou formou bojujú muži a ženy najčastejšie nad 65 rokov. Ako si s ťažkou inkontinenciou poradiť?

Za ťažkú považujeme inkontinenciu, ktorá dotyčného trápi prakticky neustále. Je charakteristická trvalým únikom moču, a to niekoľkokrát cez deň i v noci. Veľmi často postihuje imobilných pacientov. Okrem veku ju spôsobujú najmä genetika, pohlavie a ochabnutie svalov panvového dna. 

I s ťažkou inkontinenciou sa ale dnes dá efektívne bojovať. Riešenie sa, samozrejme, odvíja od zdravotného stavu inkontinentnej osoby, jej mobility a užívaných liekov. Dôležité sú najmä správne pomôcky. Ľuďom, ktorí riešia ťažký únik moču, by mal vhodné pomôcky predpísať lekár. Navyše sa im hradia z verejného zdravotného poistenia. Pomôcky treba pravidelne meniť. Predíde sa tak nepohodliu inkontinentnej osoby a zníži sa tým riziko vzniku zaparenej pokožky. Na ťažkú inkontinenciu sú vhodné napríklad lepiace plienkové nohavičky MoliCare pre ženy i mužov alebo navliekacie plienkové nohavičky MoliCare Mobile. Na dodatočnú ochranu lôžka a posteľnej bielizne sú vhodné i jednorazové podložky MoliNea. Správne pomôcky majú vysokú absorpčnú schopnosť, účinne neutralizujú zápach moču, ale zároveň sú priedušné a umožňujú pokožke voľne dýchať.
 

Starostlivosť o pokožku je základ

Najmä u pacientov s ťažkou inkontinenciou je starostlivosť o pokožku veľmi podstatná. Preto treba používať i špeciálnu kozmetiku, ktorá pri správnej a pravidelnej hygiene podráždenú pokožku upokojuje. Ideálnym pomocníkom je kozmetika MoliCare Skin. V jej portfóliu nájdete skutočne všetko – od čistiacej kozmetiky, ošetrujúcich prípravkov až po tie, ktoré namáhanú pokožku chránia. 

Veľmi dôležitý je aj pitný režim, ktorý by mal byť u nemobilných pacientov 1,5 až 2 litre tekutín a v prípade aktívneho životného štýlu 2 až 3 litre tekutín denne. Treba však mať na pamäti, že do ideálneho množstva tekutín sa nepočítajú čierna káva ani čierny nebo zelený čaj. 

K pravidelnému vylučovaniu bez ťažkostí pomáha v neposlednom rade aj šport a cviky na posilnenie panvového dna. Kateřina Vašínová, Brand Manager Inkontinencie SK spoločnosti HARTMANN – RICO, vysvetľuje: „Vhodnými aktivitami sú napríklad Kegelovo posilňovanie svalov panvového dna, jazda na bicykli či na koni. Naopak, nevhodné sú športy, ktoré sprevádzajú  výrazné otrasy či nadmerne zaťažujú svaly panvového dna – beh, aerobik a všetky športy s veľkými a tvrdými doskokmi. Správne a pravidelné posilňovanie svalov panvového dna môže podporiť zníženie výskytu inkontinencie až v 80 % prípadov. Zmeny sa dajú pozorovať už po 8 týždňoch pravidelného cvičenia.“

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie