Ľahká inkontinencia

Ľahká inkontinencia

Na Slovensku trpí samovoľným únikom moču čiže inkontinenciou viac než pol milióna obyvateľov. Ľahký únik moču je najmenej závažným stupňom inkontinencie. Je to však problém, ktorý znepríjemňuje každodenný život a môže postihnúť každého bez rozdielu veku. Ľahká inkontinencia trápi síce viac ženy, ale nevyhýba sa ani mužom.

Tento zdravotný problém je charakteristický občasným únikom moču, tzv. po kvapkách. Môže sa objaviť i pri vyššej fyzickej námahe, kýchnutí, kašlaní alebo v tehotenstve, a to 1 až 2x denne. Ľahká inkontinencia znamená únik moču v objeme do 100 ml za 4 hodiny. V rozmedzí od 100 ml do 200 ml za 4 hodiny ide o strednú inkontinenciu, nad 200 ml ide už o ťažkú formu.

Inkontinencia má vždy viacero príčin. Okrem veku a pohlavia hrajú rolu najmä genetické sklony alebo ochabnutie svalov panvového dna. Medzi ďalšie ovplyvňujúce faktory patrí napríklad zdravotný stav, psychika, obezita, infekcia močových ciest alebo následky zranenia. Inkontinencia nie je choroba, ale varovanie, že v ľudskom tele nie je niečo v poriadku. Všeobecne je charakteristická poruchou alebo zníženou funkciou uzáverového mechanizmu močového mechúra.

Riešte svoj problém aktívne

Ak trpíte ľahkou inkontinenciou, poraďte sa čo najskôr so svojím lekárom (praktický lekár, urológ, gynekológ, neurológ, geriater). Môže vám predpísať vhodné pomôcky, na ktoré máte nárok. Z verejného zdravotného poistenia sa hradia dámske i pánske absorpčné inkontinenčné vložky a pánske absorpčné kapsy až do výšky 14,77 EUR. Pomôcky sa aj dajú voľne kúpiť  v lekárňach v rôznych veľkostiach a balení. Vždy používajte špeciálne pomôcky priamo určené na únik moču. Zabudnite na menštruačné vložky! Tie sú určené na iné účely a nie sú schopné neutralizovať zápach moču ani ho pohltiť v dostatočnom množstve. Vhodnými pomocníkmi pri riešení ľahkého úniku moču sú vložky MoliMed, napríklad vo veľkosti MoliMed Premium Mini. Vďaka jemným penový okrajom vložky lepšie sedia, lepiace pásky ich spoľahlivo udržia na svojom mieste, a tým zaručujú väčšie pohodlie a bezpečie pri úniku moču.

Nemali by ste zabúdať ani na základné pravidlá zdravej výživy a pitný režim. I pri ľahkej inkontinencii treba zachovať príjem 2 až 3 litrov tekutín denne. Ďalším krokom v liečbe je pravidelné cvičenie, pretože pohybová liečba je jednou z najúčinnejších metód v boji s inkontinenciou. „Ak sa únik moču včas diagnostikuje, dá sa vhodnými aktivitami a zdravou životosprávou do značnej miery upraviť,“ hovorí fyzioterapeut  Mgr. Erika Kubová, ktorá sa špecializuje na pomoc pacientom s diagnostikovanou stresovou inkontinenciou. „Správne a pravidelné posilňovanie svalov panvového dna môže výrazne znížiť výskyt inkontinencie. Veľmi však záleží na silnej vôli a odhodlaní pacienta, pretože zmeny možno pozorovať až po niekoľkých týždňoch pravidelného cvičenia.“ Treba sa však vyhnúť skákaniu a väčšej fyzickej námahe, predovšetkým behaniu alebo zdvíhaniu ťažkých bremien.

21. august 2017

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni