Kvalitná starostlivosť o blízkeho s inkontinenciou

Kvalitná starostlivosť o blízkeho s inkontinenciou

Únikom moču je celosvetovo postihnutých vyše 200 miliónov ľudí. Len na Slovensku je týmto problémom poznamenaný takmer každý desiaty človek. Nie každý sa však o seba zvládne postarať sám, a tak je veľakrát odkázaný na pomoc niekoho blízkeho.

Starostlivosť o človeka nám blízkeho, ktorý trpí akoukoľvek chorobou, je vždy náročná. Je veľmi dôležité prejaviť empatiu a poskytnúť dotyčnému dostatočnú pomoc, ktorú potrebuje. Žiadna choroba by nemala človeka uvádzať do rozpakov, a rovnako je to i s únikom moču. Inkontinencia sa už nevníma ako tabu a vďaka novým možnostiam a špeciálnym pomôckam nemusí negatívne ovplyvňovať život postihnutého človeka.

Hygiena vždy na prvom mieste

Starostlivosť o človeka s inkontinenciou však má svoje pravidlá, ktoré treba dodržovať. Najväčšia pozornosť by sa mala venovať hygiene, keďže problémy s pokožkou sú jedným z najväčších možných rizík. Z výskumov vyplýva, že 42,5 % pacientov s únikom moču trpí kožnými problémami a 6,9 % z nich dokonca potrebuje následnú lekársku starostlivosť. To je veľa ráz časovo i finančne veľmi náročné. Vlhkosť a tvorba baktérií v oblasti rozkroku sú hlavnými faktormi, ktoré oslabujú funkciu pokožky ako bariéry pred tvorbou zápalov. Agresívne zapáchajúci čpavok navyše poškodzuje kyslú ochrannú vrstvu pokožky. Naproti tomu časté čistenie pomocou zásaditých penových detergentov odstraňuje kyslú ochrannú vrstvu pokožky a jej lipidy, a tak je pokožka suchá a bez ochrany.

Ak chceme týmto ťažkostiam predchádzať a zachovať čo možno najvyššiu kvalitu života nášho blízkeho, musia byť v rámci prevencie kožných problémov prvou voľbou kvalitné absorpčné pomôcky určené špeciálne na inkontinenciu. Pri výbere týchto produktov je vždy najdôležitejšia ich priedušnosť, absorpčná kapacita a zároveň spätná nepriepustnosť. Tí, ktorí sa starajú o imobilných blízkych, navyše pri inkontinenčných pomôckach ocenia aj jednoduchú manipuláciu. Tejto požiadavke po všetkých stránkach vyhovujú moderné lepiace nohavičky s pružnými bočnými pásikmi, ktoré sa prispôsobia každej postave, a poskytujú tak maximálne pohodlie. 

Novinkou v starostlivosti o inkontinentné osoby sú moderné lepiace nohavičky MoliCare Premium Elastic od spoločnosti HARTMANN – RICO, ktoré vyhovujú nielen požiadavkám osôb, ktorým sú primárne určené, ale aj ošetrovateľom či zdravotníckemu personálu. Vďaka špeciálne vyvinutému absorpčnému systému ponúka MoliCare Premium Elastic najlepšiu všestrannú ochranu a vysokú absorpciu. Jedinečné trojvrstvové jadro rýchlo a spoľahlivo uzamyká moč i zápach a zabraňuje spätnému presakovaniu. Antibakteriálny povrch plienky zaisťuje neutrálne pH 5,5 a vďaka tomu zostane pokožka zdravá, bez podráždenia i v noci. Výhodou je tiež indikátor absorpcie, ktorý signalizuje nutnosť výmeny plienky tým, že sa úplne rozpustí. MoliCare Premium Elastic sú vhodné najmä pre prípady ťažkej inkontinencie a pre pacientov v dlhodobej domácej starostlivosti, ale i v zariadení sociálnych služieb.

Kozmetiku vyberajte dôkladne

Veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o blízkeho a jeho hygienu je i kozmetické ošetrenie inkontinenciou namáhaných miest. Najvhodnejšie sú produkty podporujúce prirodzenú funkciu a zdravie zrelej a namáhanej pokožky. Vhodné je napríklad telové mlieko, ktoré silne premasťuje, ošetruje zrelú pokožku a zároveň podporuje jej vlastné ochranné mechanizmy. Taký produkt v ideálnom prípade obsahuje esenciálne mastné kyseliny a aminokyseliny na prirodzenú hydratáciu kože a kreatín na jej ochranu. Hutný krém by mal prenikať hlboko do pokožky a lepšie tak odolávať vymytiu. Špeciálne na ochranu namáhanej pokožky ponúka spoločnosť HARTMANN – RICO produktový rad kozmetiky MoliCare Skin, ktorá jemne chráni, ošetruje a hlboko hydratuje.

Ošetrovať by ste však nemali len pokožku svojho blízkeho, ale aj tú vlastnú. Pred akýmkoľvek úkonom je dobré používať kvalitné dezinfekčné prostriedky. Po výmene pleny či iných hygienických úkonoch je vhodné namazať si ruky kvalitným krémom, ktorý obsahuje kreatín a ošetruje suché a popraskané ruky. Mal by dlhodobo a hlboko hydratovať pokožku a suchej a napnutej koži priniesť okamžitú úľavu.

Okrem hygieny je dôležitým faktorom v starostlivosti o blízkeho aj dohľad na dodržovanie pitného režimu a zdravého stravovania. Ak je to len trochu možné, je vhodné zaradiť cviky na posilnenie panvového dna a zároveň sa vyhnúť akejkoľvek neprimeranej fyzickej námahe a otrasom. 

Nezabúdajme, že kvalitná starostlivosť prináša blízkemu človeku plnohodnotný život len s minimálnymi obmedzeniami. Podporuje psychickú sviežosť, čo má zväčša vplyv i na zlepšenie fyzickej kondície.

21. august 2017

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni