Čakáte dieťa? Buďte pripravená na všetko

Čakáte dieťa? Buďte pripravená na všetko

Tehotenstvo je časom radostného očakávania a na komplikácie, ani tie menej vážne, nechce myslieť žiadna žena. Sú však veci, ktoré môžete ovplyvniť, preto nenechajte nič na náhodu.

Hoci sa o tom veľa nehovorí, každá druhá žena zažíva v tehotenstve či po pôrode mimovoľný únik moču. Rizikovými faktormi sú počet pôrodov, zlá životospráva, obezita, či náročná fyzická práca. Výnimočné nie sú ani dedičné predispozície.

Čomu sa vyhnúť v tehotenstve?

Počas tehotenstva sa s únikom moču stretáva 40 – 80 % žien, častejšie sa vyskytuje u tých, pre ktoré nejde o prvé tehotenstvo. V tehotenstve hovoríme o takzvanej urgentnej inkontinencii. Prejavuje sa nutkavou potrebou neustále chodiť na toaletu, ktorá je zvyčajne spôsobená syndrómom hyperaktívneho močového mechúra, no v tehotenstve je to najmä tlak vyvíjaný na močový mechúr.

Predchádzať úniku moču sa dá najmä vyhýbaním sa močopudným nápojom, ako je káva alebo čaj. Nutkanie sa zvyčajne zhoršuje večer a v noci, preto sa tiež neodporúča poobede konzumácia ovocia a sladených nápojov.
Pitný režim by ste však rozhodne obmedzovať nemali, množstvo prijatých tekutín je dôležité dodržiavať rovnako, ako u ostatných ľudí, a to najmä v letných mesiacoch. Nedostatočný pitný režim môže ovplyvňovať koncentráciu moču, čo môže viesť práve k jeho nechcenému unikaniu, ale aj k vzniku infekcií močových ciest.

Únik moču po pôrode

Ak sa únik moču vyskytne až po pôrode, ide o takzvanú stresovú inkontinenciu, ktorú priamo ovplyvňuje napríklad počet pôrodov, ktoré má žena za sebou. Tento typ inkontinencie je vyvolaný najmä vysokou fyzickou záťažou, preto nie je jej výskyt po pôrode ničím neobvyklým a prirodzene sa nevyskytuje u žien, ktoré rodili cisárskym rezom.

Čo robiť po pôrode?

Stresovej inkontinencie sa dá úplne zbaviť, zvyčajne zmizne sama. Dĺžka výskytu je individuálna, u väčšiny žien skončí v prvých týždňoch, v niektorých prípadoch až mesiacoch po narodení dieťaťa.

Aby ste mali istotu, že máte komplikácie pod kontrolou, zbaviť sa úniku moču po pôrode vám môže pomôcť zdravá životospráva a cvičenie špeciálnych Kegelových cvikov, ktoré pomáhajú posilniť panvové dno a naprávať drobné anatomické odchýlky vzniknuté po pôrode, čím zabraňujú samovoľnému úniku moču.
 

15. máj 2020

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni