Naše tipy: Infekciám močových ciest môžete predchádzať

Aby vám už nič neušlo !

Poznáte to. Už zase sa vám chce cikať, ale keď prídete na toaletu, vylúčite iba malé množstvo moču. Keď sa k tomu pridá pálenie a krv v moči, je už neskoro. Ako predchádzať nepríjemným zápalom?    

Zápaly močových ciest môžu byť jednou z príčin inkontinencie. Väčšinou majú bakteriálny pôvod. Baktéria sa môže do močových ciest dostať z vonkajšieho prostredia, prostredníctvom sexuálneho partnera, alebo sa prenesie z konečníka. Čo robiť, aby sme sa vyhli nepríjemným zápalom?

Pitný režim

Kvôli strachu z úniku moču niekedy obmedzujeme príjem tekutín, hlavne na cestách a mimo domova. Nie je to úplne správne. Pitný režim je dôležitý aj z hľadiska vyprázdňovania. Ak nevypijete dostatok vody a navyše sa snažíte zadržiavať moč, stáva sa koncentrovanejším a vytvára podmienky pre množenie baktérií. Pitný režim dokonca bráni vzniku kameňov, zápalov a je tiež prevenciou na správnu funkciu obličiek. 

Správna hygiena    

V každodennom živote môžeme adekvátnou telesnou hygienou predchádzať mnohým vírusovým aj bakteriálnym ochoreniam. Ochorenia močových ciest nie sú výnimkou. Dostatočná hygiena je taká, ktorá je pravidelná, dôkladná a zahŕňa používanie vhodných pomôcok. Existujú vhodné pomôcky na intímnu oblasť, ktoré sú neparfumované a majú kyslé pH, udržiavajú tak prirodzené prostredie odolné voči infekcii. Na cesty si nezabúdajte pribaliť ani intímne hygienické vlhčené obrúsky.

Sexuálny život

Infekciu močového mechúra môžeme dostať aj od partnera. Dôležitá je preto ochrana aj hygiena u oboch partnerov. Močový mechúr by sme navyše po sexe mali vyprázdniť. Pravidelné močenie zabraňuje tvorbe infekcií v močových cestách. Preto nie je správne ani zadržiavanie moču, ktoré je bežným zlozvykom najmä u žien.

Správna bielizeň

Ak máte časté problémy s močovými cestami, mali by ste častejšie meniť aj spodnú bielizeň, ktorá by ale nemala byť tesná. Baktérie, ktoré ostávajú na spodnej bielizni milujú vlhko a ďalej sa veselo rozmnožujú. Jednoznačne uprednostňujte bavlnu pred syntetickými materiálmi. 

15. február 2023

Súvisiace články

MOVEMBER! Mesiac mužského zdravia

November je mesiacom, kedy si muži po celom svete nechávajú narásť fúzy. Upozorňujú tak na mužské zdravie a poukazujú na dôležitosť preventívnych prehliadok u lekára. Určite ste už počuli pojem MOVEMBER. Ten…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni