Naše tipy: Stravou k zdravému mechúru

Aby Vám už nič neušlo !

Močový mechúr je dôležitý svalový orgán, ktorý sa nachádza v malej panve. Tak ako všetky orgány, aj mechúr plní dôležitú funkciu v našom tele. Jeho úlohou je uskladňovať a vyprázdňovať moč. Na jeho správne fungovanie majú vplyv aj stravovacie návyky. 


Niektoré potraviny môžu pôsobiť dráždivo na močový mechúr a spôsobovať ťažkosti napríklad s únikom moču.  Aj malé zmeny v stravovacích návykoch môžu zmierniť ťažkosti a zlepšiť kvalitu života. Dôležité je odpozorovať, ktoré suroviny ovplyvňujú intenzitu úniku moču. Každý z nás reaguje na určité jedlá rôzne. Niektoré potraviny či nápoje viete vo svojom jedálničku nahradiť. Ak sa budete riadiť našimi tipmi, bude váš mechúr v dobrej kondícii.

Obmedzte kofeín

Kofeín je diuretikum, ktoré vyvoláva príznaky potreby navštíviť toaletu. Každou jednou dávkou šálky kávy denne zvyšujú výdaj moču a dráždia močový mechúr. Kávu nahraďte bylinnými čajmi. Nielen, že vynikajúco chutia, ale sú aj zdraviu prospešné.  

Vyhýbajte sa alkoholu

Alkohol má močopudný účinok. Nepriaznivo pôsobí na náš celý organizmus a psychiku. Užitie alkoholu pred spaním môže dokonca narušiť aj spánkový cyklus.   

Citrusové ovocie s mierou  

Citrusové a kyslé ovocie vo väčšom množstve môže podráždiť močový mechúr. Medzi ne patria pomaranče, grepy, citróny, kivi, ananás či kyslé hrozno. Môžete ich nahradiť hruškami alebo čučoriedkami.

Zvýšte príjem vlákniny, surového ovocia a zeleniny

Vláknina pôsobí proti zápche, preto znižuje tlak na močový mechúr. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny. V surovom stave sú zdravšie a zmierňujú zápchu. Pomôcť môže aj smoothie.

Nepreháňajte to so solením

Soľ v tele zadržiava vodu. Jej hromadením sa zvyšuje nutkanie na časté močenie. 

Minerálka a sladené nápoje

Minerálne vody sýtene oxidom uhličitým a sladené nápoje majú vplyv na hyperaktívny močový mechúr. Minerálne vody podľa štúdie síce priaznivo pôsobia proti zápche, ale  treba ich piť s mierou. Striedajte ju radšej s pohárom čistej vody z vodovodu. Ak máte radi ochutené vody, pridajte si do nej mätu alebo bazu.

Čo by nemalo chýbať vo vašom jedálničku?

 

  • bielkoviny - ryby, kuracie prsia, morčacie mäso, nízkotučné hovädzie, tofu a vajcia
  • potraviny bohaté na vlákninu – mandle, šošovica, fazuľa
  • ovocie – banány, jablká, hrozno, kokos a melón, hrušky, maliny
  • zelenina – kel, hlávkový šalát, uhorky, tekvica, zemiaky, brokolica, mrkva, zeler, paprika
  • obilniny – jačmeň, quinoa, ovsené vločky
6. marec 2023

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni