Hartmann – Rico podporuje dobrovoľníctvo

Hartmann – Rico podporuje dobrovoľníctvo

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v spolupráci so spoločnosťou Hartmann- Rico vyhlásili výsledky v poradí 8. ročníka ocenenia Dobrá duša. Do projektu sa prihlásili zariadenia sociálnych služieb pre seniorov i jednotlivci z celého Slovenska. Odborná porota vybrala jedno zariadenie a troch jednotlivcov, dobrovoľníkov, ktorým slávnostne odovzdali titul Dobrá duša.

Projekt Dobrá duša vznikol z potreby uctiť si jednu z najkrajších foriem sebarealizácie – dobrovoľníctvo so zreteľom na pomoc seniorom. Aj  tento rok odborná porota rozhodla udeliť titul trom seniorom a jednému zariadeniu pre seniorov, ktorí vyplnili a poslali prihlášky do súťaže. Výhercovia, si titul zaslúžili najmä vďaka svojmu aktívnemu a srdečnému prístupu, optimizmu, vytrvalosti a túžbe pomáhať.

Ocenenie v kategórii zariadenie získal Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Senium v Banskej Bystrici. Dôvodom bol najmä etablovaný systém manažmentu dobrovoľníctva, ktorý spĺňa najvyššie štandardy kvality, a to aj vďaka pomoci Platformy dobrovoľníckych centier. V minulom roku v Domove Senium pracovalo až 207 dobrovoľníkov rôznych vekových kategórií. Zariadenie podporuje dobrovoľníctvo mladých, čo považuje za edukáciu, dobrovoľníctvo dospelých v rámci programu firemného dobrovoľníctva, ale aj seniorov, ktorí chcú rovesníkom pomôcť v zmysluplnom trávení voľného času. „Všetci naši zamestnanci boli preškolení ako koordinátori a sprievodcovia dobrovoľníkov. Vytvorili sme v spolupráci s dobrovoľníkmi projekt "Chyť úsmev do dlaní", v ktorom išlo o medzigeneračnú spoluprácu s deťmi z 2 miestnych škôl, pod vedením seniorov maľovali obrázky, ktoré teraz krášlia chodby zariadenia,“ hovorí riaditeľka zariadenia PhDr. Jana Dupáková.

Na fotografii zľava: pani Silvia Žabková, pani riaditeľka PhDr. Jana Dupáková
Na fotografii zľava: pani Silvia Žabková, pani riaditeľka PhDr. Jana Dupáková

 

Ocenenie Dobrá duša  v kategórii jednotlivci získali traja dobrovoľníci Ľubica Krúpová, Mária Tamášiová a Ján Gajda.

Pani Ľubica Krúpová pôsobí ako dobrovoľníčka pomerne krátko, no jej pomoc je o to významnejšia. Od marca 2018 navštevuje ZpS Senior Martin 2-krát týždenne, pomáha sociálnym pracovníčkam i klientom, medzi jej aktivity patrí varenie i upratovanie, pomáha s drobnými nákupmi a klientom spríjemňuje chvíle pri spoločnom štrikovaní, pletení z papiera a prechádzkach. „Výpomoc pani Krúpovej hodnotíme veľmi pozitívne, hlavne pri kŕmení klientov, pri upratovaní jedálne, klientky sa tešia, keď príde. Je veľmi príjemná a rozdáva navôkol úsmev,“ hovorí Mgr. Idka Čipkalová, riaditeľka ZpS Martin.

 

Na fotografii: pani Ľubica Krúpová
Na fotografii: pani Ľubica Krúpová

 

Pani Mária Tamášiová pomáha od roku 2011 v Centre sociálnych služieb TAU v Turom. Patrí jej zásluha za organizáciu medzigeneračných stretnutí i vzniku tanečnej country skupiny Mississippi, v ktorej pôsobia seniori zo zariadenia. So skupinou sa prezentujú na rôznych festivaloch. „Pani Mária prináša seniorom pozitívnu energiu,  spev a tanec. Vždy si pozorne vypočuje, porozpráva sa s nimi o ich radostiach i starostiach, čo pozitívne vplýva na ich duševnú pohodu. Prostredníctvom ľudí z vonku v približne rovnakom veku ako sú oni im pomáha vyrovnať sa s ich vlastnou situáciou a integráciou do spoločnosti,“ hovorí riaditeľka CSS TAU Turie, Ing. Elena Bohdalová.

 

Na fotografii: Katarína Adamcová z Hartmann - Rico, Mária Tamášiová a Eva Šaradínová z Hartmann - Rico
Na fotografii: Katarína Adamcová z Hartmann - Rico, Mária Tamášiová a Eva Šaradínová z Hartmann - Rico 

 

Pán Gajda je klientom Centra sociálnych služieb Radosť vo Výrave od roku 2013, odkedy každodenne pomáha imobilným klientom v zariadení, sprevádza ich na vozíku pri prechádzkach po dedine, ale pomáha aj s rúbaním dreva, zberom ovocia, odpratávaním lístia, snehu, i roznášaním pošty. „Pán Gajda je ako človek veľmi srdečný a nápomocný aj sestričkám pri polohovaní imobilných pacientov. Je ochotný a pracovitý, obľúbený v kolektíve. Vytvára dobrú náladu v zariadení,“ hovorí riaditeľka Helena Čerňová.

 

Zľava na fotografii: pani  riaditeľka Helena Čerňová a pán Ján Gajda
Zľava na fotografii: pani  riaditeľka Helena Čerňová a pán Ján Gajda

 

Prihláste sa aj Vy do ďalšieho ročníka projektu Dobrá duša

Obľúbený projekt Dobrá duša pokračuje aj ďalej. Vyhlasujeme v poradí už 9. ročník. Máte aj Vy vo vašom okolí seniora, ktorý sa aktívne venuje dobrovoľníctvu, alebo zariadenie, ktoré vyniká svojim inšpiratívnym prístupom? Prihlášky do jubilejného 9. ročníka projektu je možné zasielať do 31. marca 2020.  Do súťaže sa môže zapojiť každý človek starší ako 60 rokov, ktorý bez nároku na finančnú odmenu pomáha v zariadení sociálnych služieb, a to najmenej 3 mesiace. Je nutné čo najpresnejšie vyplniť prihlášku s popisom, prečo je práve Váš prínos pre okolie výnimočný.
Prihlášky a podrobné informácie o prihlasovaní a podmienkach sú k dispozícii na webovej stránke www.dobra-dusa.sk.

16. september 2019

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni