Preležaniny: bolestivým dôsledkom imobility sa dá vyhnúť

Preležaniny: bolestivým dôsledkom imobility sa dá vyhnúť

Dlhodobé ležanie v jednej polohe má na ľudské telo nepriaznivý vplyv. Prispieva k vzniku takzvaných dekubitov, teda preležanín. U pacientov odkázaných na lôžko preto ide o primárny problém, na ktorý sa treba zamerať.

Starostlivosť o imobilných pacientov je úctyhodnou, no náročnou prácou. Existujú komplikácie, ktoré sa skôr či neskôr objavia u každého ležiaceho pacienta a prinášajú so sebou nepríjemnosti jemu i ošetrovateľovi. Jednou z nich je vznik preležanín, ktoré sa ťažko liečia, no je pomerne jednoduché im predchádzať.

Dôležité je pohodlie a pravidelné striedanie polôh

Ak sa staráte o imobilného pacienta, bez ohľadu na to, či ste ošetrovateľ, alebo ide o vášho blízkeho, ktorý je odkázaný na lôžko, vždy myslite na to, že najdôležitejšie je pohodlie pacienta. Zdravotné problémy pacienta potrápia dostatočne, preto určite chcete, aby sa cítil komfortne, nič ho netlačilo a nebolelo. Ideálne je bojovať s preležaninami skôr, ako sa objavia. Nevyhnutné je preto pravidelné a správne polohovanie.

TIP: Pozrite si video, v ktorom sa dozviete, ako správne polohovať pacienta

Pravidelné polohovanie pacienta však nie je iba formou prevencie dekubitov. Nevyhnutné je aj u pacientov, u ktorých sa tento problém objavil. Prospieva namáhaným častiam tela vďaka tomu, že uvoľňuje tlak vyvíjaný neustálym ležaním.

Nezabúdajte na správnu hygienu

Okrem starostlivosti o namáhané časti tela, ktoré pri dlhodobom ležaní a neustálom tlaku trpia najviac, je dôležitá aj správna hygiena. Pokožka ležiacich pacientov je náchylnejšia k vzniku rôznych dermatitíd najmä vtedy, keď o ňu nie je správne postarané. Vzniká riziko infekcie a bolestivých dekubitov. Pravidelné čistenie a ochrana pokožky vďaka špeciálnym prostriedkom z radu MoliCare Skin, ale aj dodržiavanie pitného režimu a vyvážená strava môže pomôcť zabrániť vzniku dekubitov a iných komplikácií súvisiacich s imobilitou. 

Rad výrobkov MoliCare Skin pre čistú a zdravú pokožku

Pacienti, ktorí sú pripútaní na lôžko často patria medzi pacientov s únikom moču či stolice. Pokožka intímnych partií dostáva zabrať a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť a šetrné čistenie. Vyskúšať môžete niektorý z radu výrobkov MoliCare Skin:

  • Čistiaca pena MoliCare Skin z modrého radu MoliCare Skin, ktorá rýchlo a účinne čistí pokožku po úniku moču alebo stolice bez použitia vody. Minimalizuje prípadné kožné ťažkosti, ktoré môžu v súvislosti s únikom moču a stolice vznikať
  • MoliCare Skin Ochranný krém so zinkom z fialového radu produktov MoliCare, ktorý podporuje ochrannú bariéru pokožky, neutralizuje zápach a pomáha predchádzať vzniku preležanín
  • MoliCare Skin Masážny gél zo žltého radu produktov MoliCare, ktorý pomáha uľaviť od bolesti zaťažených častí tela. Obsahuje mentol podporujúci prekrvenie pokožky a jej látkovú výmenu a zmierňuje svalové napätie.
     
3. september 2019

Súvisiace články

Pitný režim a pravidelné močenie

Aké množstvo tekutín je vhodné vypiť za jeden deň? Platí povestné pravidlo, aspoň 3 litre denne? To, či pijeme dostatočne zistíme hlavne podľa frekvencie močenia a farby moču. Prečo je správny pitný režim tak …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni