Inkontinencia sa nevyhýba ani mladým mužom

Aby Vám už nič neušlo

Únik moču sa nemusí týkať iba seniorov a už vonkoncom nie je výlučne záležitosťou žien. Podľa štatistík sa inkontinencia vyskytuje u 5 % mužov vo veku od 18 do 49 rokov. Ak sa tento problém týka aj vás, vedzte, že nie ste v tom sami. 


Nevyskytuje sa bežne, ale môže prekvapiť aj mužov v mladšom veku. Vyvolať ju môžu zápaly mechúra alebo močových ciest, ktoré sú sprevádzané aj nepríjemnými bolesťami. Zvýšené riziko majú muži s nadváhou a so sedavým spôsobom života. Spôsobená tiež môže byť aj zdravotnými problémami, ako je zväčšená prostata, karcinóm prostaty alebo po rôznych chirurgických zákrokoch.

Pre mužov je inkontinencia stále tabu


Život s inkontinenciou môže byť pre väčšinu stresujúci. Mnohí sa vyhýbajú aktivitám a športom, ktoré mali doposiaľ radi. Muži sa s únikom moču vyrovnávajú ťažšie ako ženy. Vyvoláva u nich pocit zahanbenia, ktorý im bráni vyhľadať odbornú pomoc. A práve návšteva lekára, či fyzioterapeuta je najlepším riešením na liečbu inkontinencie. V mnohých prípadoch prináša veľmi dobré výsledky tabletková forma liečby. V niektorých situáciách je nevyhnutný chirurgický zákrok.


Ak máte tieto symptómy, zdôverte sa svojmu lekárovi:

  •  slabý prúd pri močení
  •  nestihnete dobehnúť na toaletu 
  •  časté nutkanie na močenie
  •  pocit neúplného vyprázdňovania
  •  zadržiavanie moču

Načo by ste si mali dávať pozor


Pitie alkoholu, kávy a sýtených nápojov dráždia močový mechúr a zhoršujú únik moču. Ich obmedzením môžete príznaky zmierniť. Užívanie niektorých liekov na predpis, diuretiká, antidepresíva, alebo lieky na prechladnutie môžu tiež ovplyvniť inkontinenciu. Preto by ste sa mali poradiť s vaším lekárom o užívaní liekov. 


Kegelove cviky sú vhodné aj pre mužov


K úniku moču dochádza vtedy, keď svaly panvového dna ochabnú. Najúčinnejšou prevenciou pri úniku moču, ktorú vám odporučí aj lekár, sú cviky na posilnenie panvového dna. Nielen inkontinencia, ale aj bolesti chrbtice sa môžu vyskytnúť pri zníženej funkcii panvového dna. Cviky nie sú len pre ženy. Precvičovať by ich mali aj muži minimálne 3 krát týždenne po 10 minút. 

Pomôcky aj pre mužov


Ak sa únik moču stal vašou súčasťou bežných dní, máme pre vás riešenie. Pri malých nehodách sa môžete spoľahnúť na inkontinenčné vložky MoliCare Men vyvinuté špeciálne pre mužov. Spoľahlivo pohltia moč i zápach, sú šetrné k intímnym partiám a vhodné aj na citlivú pokožku. Ak ste aktívni so stredným stupňom inkontinencie, pre vás sú vhodné anatomicky tvarované naťahovacie nohavičky MoliCare ® Men Pants. Vyzerajú a nosia sa ako bežná spodná bielizeň, sú pod oblečením nenápadné a poskytujú maximálnu ochranu a pohodlie. 
 

21. apríl 2023

Súvisiace články

Neustály pocit plného mechúra.

Máte problém udržať moč? Stáva sa vám, že zmáčate posteľ? Môže ísť o tzv. paradoxnú inkontinenciu, pri ktorej sa močový mechúr nedokáže vyprázdniť. K neschopnosti kontrolovať močenie dochádza vo dne i v noci. …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni