Inkontinencia vie potrápiť aj mužov

Inkontinencia vie potrápiť aj mužov

Aj úraz miechy alebo chirurgický zákrok môžu súvisieť so samovoľným pomočovaním. Kedy vám hrozí inkontinencia? Dočítate sa v našom článku.

Kedy dochádza k inkontinencii

Samovoľný únik moču sa môže objaviť u žien i mužov po prekonaní niektorých zdravotných komplikácií alebo chirurgických zákrokov.

U starších ľudí sa často vyskytuje po prekonaní mozgovej príhody alebo u ľudí s nádorovým ochorením mozgu. Môže sa vyskytnúť aj u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Inkontinencia však nie je iba záležitosťou seniorov, postihuje každého piateho dospelého. Vyvolať ju môže operácia mozgového tkaniva alebo vrodené či nádorové ochorenia miechy. U mužov najčastejšie súvisí s operáciou prostaty.


Prostata a mužská inkontinencia


Zväčšovanie prostaty sa u mužov začína po tridsiatke. Príznaky sú jednoznačné – časté nutkanie na močenie. Je to spôsobené tlakom, ktorý prostata vyvíja na močový mechúr. Pozitívny vplyv na to môže mať životospráva, obmedzenie fajčenia a alkoholu či kávy. Mužom po päťdesiatke sa odporúča raz za dva roky absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. 
Neodkladajte návštevu lekára, ak sa u vás objavia tieto príznaky: časté močenie, aj v noci, slabý a prerušovaný prúd moču, pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra, nutkania na močenie.
 

Prevenciou sú cviky panvového dna či pravidelná masáž prostaty.

Vo vážnejších prípadoch, ako je rakovina prostaty, je nutná operácia, ktorá je už v dnešnej dobe pomerne rutinnou záležitosťou. Je možné podstúpiť menej invazívnu formu bez rezu, ktorú umožňuje endoskopický zákrok, laparoskopický zákrok alebo laserovú operáciu. O forme zákroku však musí rozhodnúť špecializovaný lekár. Vo väčšine prípadov sa môže vyskytnúť únik moču, ktorý ale môže po čase vymiznúť.

Ako to dostať pod kontrolu 

Ak sa po zákroku prejavia problémy s únikom moču, môžete využiť pomôcky špeciálne vyvinuté pre mužov z radu MoliCare Men, ktorý zahŕňa pomôcky na občasný ľahký únik moču, ale aj na stredný a ťažký stupeň inkontinencie. Všetky produkty sú vyvinuté špeciálne pre mužov, sú diskrétne, pohodlne sa nosia a pomáhajú dostať únik moču pod kontrolu. 
Únik moču je dostatočným dôvodom navštíviť lekára, ktorý poradí nastaviť vhodnú životosprávu, liečbu, vhodné pomôcky. Ak sa návštevy obávate, vyskúšajte najskôr nášho Sprievodcu výberom pomôcok.
 

3. máj 2021

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni