Bylinky - prevencia pri urologických problémoch či problémoch s prostatou?

  • Prečítané 22083x
  • 28. jún 2018

Keď sa začnú prejavovať prvé ťažkosti s močením, či už ide o nutkanie na močenie alebo začínajúcu inkontinenciou, siahneme po bylinkách či urologických čajoch. Sú bylinky účinnou prevenciou a kedy je na čase zvoliť ďalšiu liečbu?

Čo by poradila babička?

„Veľa piť, aby sa všetko vyplavilo z tela.“ Určite sa nebojte v prípade zápalu močového mechúra zvýšiť príjem tekutín, urologický čaj a odvary z močopudných byliniek sú dobrou voľbou.  Ak čakáte dieťatko, urologický čaj v tehotenstve pomôže urýchliť liečbu zápalu.

Únik moču spojený so zväčšenou prostatou trápi mužov hlavne vo vyššom veku. Bylinkový čaj na prostatu môže slúžiť ako podporná liečba a prevencia, podobne ako rôzne odvary z byliniek na prostatu. Pozor ale na zvýšený príjem tekutín, to by k častému nutkaniu na močenie mohlo prispieť ešte viac! Dodržujte odporúčaný pitný režim a bylinkovými čajmi ho len spestrujte.

Ktoré bylinky pomôžu?

Čaje a odvary sú účinnou prevenciou pri urologických problémoch a často sa odporúčajú ako podporná liečba.

·         Breza previsnutá pôsobí močopudne, posilňuje obličky a zlepšuje ich činnosť, rozpúšťa obličkové a močové kamene.

·         Brusnica pravá sa používa na liečbu a prevenciu infekčných ochorení močového mechúra. Účinné látky obsiahnuté v brusniciach sa viažu na povrch baktérií, a tým zabraňujú prichyteniu baktérií na steny močového mechúra!

·         Čaj z fazule záhradnej čistí obličky a zmierňuje príznaky pri močových a obličkových ťažkostiach. Pôsobí preventívne pri tvorbe močových kameňov.

·         Medvedica lekárska pôsobí antibakteriálne a je vhodná pri zápalových ochoreniach močového ústrojenstva a kameňoch v močových cestách.  Neodporúča sa používať viac ako 14 dní!

·         Praslička roľná je silne močopudná rastlinka schopná rozpúšťať piesok a kamene v močových cestách, osvedčila sa aj pri zápaloch močového mechúra, prechladnutí vo forme čaju aj sedavých kúpeľov.

A k šálku čaju či bylinkovým odvarom nezabudnite na nohy v teple a žiadny holý driek – to by vám babičky dali poza uši! J

 

Ak problémy pretrvávajú aj napriek domácej liečbe, je na čase vyhľadať lekára. Určí správnu diagnózu a nasadí vám účinnú liečbu. Pokiaľ váhate s návštevou u lekára, vyskúšajte domáci test na zápal močových ciest. Pomôže vám vylúčiť prípadný zápal.

Bojujte proti urologickým a inkontinenčým problémom cvičením

Pri podpornej liečbe urologických problémov nezabúdajte ani na úpravu životosprávy! Mnohokrát práve nepravidelné stravovanie, stres, fajčenie či vysoký príjem alkoholu a kofeínu zanechajú stopy na našom zdraví.

Pravidelnosť sa vypláca nielen v stravovaní, ale i v cvičení. Ak vás trápi problém s močením (nutkanie, samovoľný únik moču, apod.), vyskúšajte Kegelove cviky na svaly panvového dna. Môžete ich cvičiť doma, v práci, na výlete, jednoducho kdekoľvek a kedykoľvek. Kegelove cviky na stoličke, v posteli, pri stole, v MHD – sú skvelou prevenciou v boji proti inkontinencii. Vďaka pravidelnému cvičeniu dokážete inkontinencii predísť alebo ju výrazne zmierniť.

 

 

 

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie