Bylinky - prevencia pri urologických problémoch či problémoch s prostatou?

Bylinky - prevencia pri urologických problémoch či problémoch s prostatou?

Keď sa začnú prejavovať prvé ťažkosti s močením, či už ide o nutkanie na močenie alebo začínajúcu inkontinenciou, siahneme po bylinkách či urologických čajoch. Sú bylinky účinnou prevenciou a kedy je na čase zvoliť ďalšiu liečbu?

Čo by poradila babička?

„Veľa piť, aby sa všetko vyplavilo z tela.“ Určite sa nebojte v prípade zápalu močového mechúra zvýšiť príjem tekutín, urologický čaj a odvary z močopudných byliniek sú dobrou voľbou.  Ak čakáte dieťatko, urologický čaj v tehotenstve pomôže urýchliť liečbu zápalu.

Únik moču spojený so zväčšenou prostatou trápi mužov hlavne vo vyššom veku. Bylinkový čaj na prostatu môže slúžiť ako podporná liečba a prevencia, podobne ako rôzne odvary z byliniek na prostatu. Pozor ale na zvýšený príjem tekutín, to by k častému nutkaniu na močenie mohlo prispieť ešte viac! Dodržujte odporúčaný pitný režim a bylinkovými čajmi ho len spestrujte.

Ktoré bylinky pomôžu?

Čaje a odvary sú účinnou prevenciou pri urologických problémoch a často sa odporúčajú ako podporná liečba.

·         Breza previsnutá pôsobí močopudne, posilňuje obličky a zlepšuje ich činnosť, rozpúšťa obličkové a močové kamene.

·         Brusnica pravá sa používa na liečbu a prevenciu infekčných ochorení močového mechúra. Účinné látky obsiahnuté v brusniciach sa viažu na povrch baktérií, a tým zabraňujú prichyteniu baktérií na steny močového mechúra!

·         Čaj z fazule záhradnej čistí obličky a zmierňuje príznaky pri močových a obličkových ťažkostiach. Pôsobí preventívne pri tvorbe močových kameňov.

·         Medvedica lekárska pôsobí antibakteriálne a je vhodná pri zápalových ochoreniach močového ústrojenstva a kameňoch v močových cestách.  Neodporúča sa používať viac ako 14 dní!

·         Praslička roľná je silne močopudná rastlinka schopná rozpúšťať piesok a kamene v močových cestách, osvedčila sa aj pri zápaloch močového mechúra, prechladnutí vo forme čaju aj sedavých kúpeľov.

A k šálku čaju či bylinkovým odvarom nezabudnite na nohy v teple a žiadny holý driek – to by vám babičky dali poza uši! J

 

Ak problémy pretrvávajú aj napriek domácej liečbe, je na čase vyhľadať lekára. Určí správnu diagnózu a nasadí vám účinnú liečbu. Pokiaľ váhate s návštevou u lekára, vyskúšajte domáci test na zápal močových ciest. Pomôže vám vylúčiť prípadný zápal.

Bojujte proti urologickým a inkontinenčým problémom cvičením

Pri podpornej liečbe urologických problémov nezabúdajte ani na úpravu životosprávy! Mnohokrát práve nepravidelné stravovanie, stres, fajčenie či vysoký príjem alkoholu a kofeínu zanechajú stopy na našom zdraví.

Pravidelnosť sa vypláca nielen v stravovaní, ale i v cvičení. Ak vás trápi problém s močením (nutkanie, samovoľný únik moču, apod.), vyskúšajte Kegelove cviky na svaly panvového dna. Môžete ich cvičiť doma, v práci, na výlete, jednoducho kdekoľvek a kedykoľvek. Kegelove cviky na stoličke, v posteli, pri stole, v MHD – sú skvelou prevenciou v boji proti inkontinencii. Vďaka pravidelnému cvičeniu dokážete inkontinencii predísť alebo ju výrazne zmierniť.

 

 

 

28. jún 2018

Súvisiace články

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni