MOVEMBER - Mesiac fúzov a mužského zdravia

MOVEMBER - Mesiac fúzov a mužského zdravia

MOVEMBER - Mesiac fúzov a mužského zdravia

Nejde o gramatickú chybu v názve. Pojem MOVEMBER vznikol spojením dvoch anglických slov. Slova „Moustache“ (fúzy) a slova „november“ (mesiac november). Ide o osvetovú akciu, ktorá sa každoročne koná práve počas jedenásteho mesiaca, kedy si nechávajú narásť fúzy aj tí muži, ktorí ich bežne nenosia.

V posledných rokoch pútala kampaň MOVEMBER pozornosť najmä vďaka fúzatým mužom po celom svete. Rýchlo sa šírila najmä sociálnymi sieťami – fúzaté fotky doslova zaplavili internet. Cieľom kampane však nie je vytvoriť nový módny výstrelok. Ide o vážnu vec, osvetovú akciu, ktorá má upozorniť na potrebu ochrany mužského zdravia.

Vytvorili ju dvaja kamaráti, ktorí sa v roku 2003 rozhodli oživiť zašlý módny doplnok v mene dobrej veci. Dnes je MOVEMBER jedinou osvetovou akciou svojho druhu, ktorá na globálnej úrovni upozorňuje na mužské zdravie. Cieľom je inšpirovať mužov, aby sa nebáli vyšetrenia, ktoré im môže zachrániť život.

Muži, nebojte sa hovoriť o zdravotných problémoch!

Medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov patrí rakovina prostaty a rakovina semenníkov. Rakovina prostaty vzniká, keď sa bunky v prostate začnú množiť rýchlejšie, ako by mali a vznikne tak nádor. Tento problém, pokiaľ nie je liečený, sa môže rozšíriť do celého tela a napadnúť primárne lymfatické uzliny a kosti. Znepokojujúcim faktorom tohto ochorenia je, že vo väčšine prípadov sa rakovina prostaty rozvíja rýchlo a bez toho, aby si muži všimli akékoľvek symptómy v skorom štádiu. Podobne je to u rakoviny semenníkov, rakovina sa prejavuje abnormálnym rastom alebo nádorom.

Odborníci upozorňujú, že je nevyhnutné upozorniť mužov, aby sa nebáli vyšetrenia. Včasný záchyt ochorenia je jedinou cestou, ako rakovinu úspešne liečiť.

Čo by ste mali robiť, ak máte viac ako 45 rokov?

Všímajte si symptómy. Medzi bežné príznaky, ktoré by mali byť dôvodom pre návštevu lekára patria: časté nutkanie na močenie, najmä v noci, slabý alebo prerušovaný tok močenia, bolestivé močenie, problém s erekciou, bolestivá ejakulácia, krv v moči, ale aj častá bolesť v spodnej časti chrbta, bokov alebo hornej časti stehien.

Ak si všimnete ktorýkoľvek z týchto symptómov, neodkladajte návštevu lekára. Iba odborné vyšetrenie môže pomôcť určiť, či ide o onkologické ochorenie, včas. Existujú 2 typy testov, ktoré dokážu detekovať nádor – digitálne rektálne vyšetrenie (DRE) a krvný test (PSA). V závislosti od výsledku vás môže lekár poslať k urológovi, ktorý vykoná biopsiu. Ide o jediný spôsob, ktorý dokáže naozaj určiť, či sa jedná o onkologické ochorenie prostaty.

Samovyšetrenie semenníkov

Pomôcť odhaliť zdravotné komplikácie semenníkov môže pravidelné samovyšetrenie. Odporúča sa vykonávať pravidelne každý mesiac všetkým mužom nad 15 rokov, najmä tým, u ktorých existuje riziko tohto ochorenia na základe rodinnej anamnézy. Najvhodnejší čas je bezprostredne po teplom kúpeli alebo sprche. Je potrebné si všímať zmeny na semenníkoch, ako sú hrčky, zväčšenie, ale aj tupé a ťahavé bolesti.
 

20. november 2019

Súvisiace články

Kedy navštíviť lekára pri inkontinencii?

Kedy je načase navštíviť lekára?

Inkontinencia sa vyskytuje u každého piateho dospelého bez ohľadu na pohlavie, no líši sa v intenzite a prejavoch, a môže mať rôzne príčiny. Iba lekár dokáže dôsledne zvážiť všetky detaily, diagnostikovať typ ink…

Inkontinencia u mužov

Čo spôsobuje inkontinenciu? Inkontinencia môže vzniknúť z rôznych príčin. Ochabnutie svalov panvového dna je najčastejší dôvod, prečo inkontinencia trápi hlavne ženy. Tehotenstvo a pôrody sú pre svaly pa…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni