Andropauza – mužský prechod. Kedy začína a ako prebieha?

 • Prečítané 16988x
 • 27. február 2019

Ženská menopauza už dávno nie je žiadne tabu. Ale ako je to s prechodom u mužov? Andropauza, teda mužský prechod, na rozdiel od ženského prechodu, prichádza pozvoľna a nenápadne. Aké sú príznaky mužského prechodu a kedy ho môžete očakávať?

Muži v prechode – kedy to začne?

Hladina pohlavných hormónov začíná u mužov klesať už po 30. roku života. Prvé príznaky andropauzy sa najčastejšie začnú prejavovať mezi 50.–55. rokom. Ženský prechod signalizuje strata menštruácie, mužský prechod sa však určuje ťažšie, pretože príznaky nemusia byť jednoznačné.

Príznaky mužského prechodu

Znížená hladina testosterónu so sebou prináša zmeny nielen na tele, ale ovplyvňuje i psychiku. Muž v prechode býva náladový a veľmi často sa u neho prejavia poruchy v sexuálnej oblasti. V tomto období môžu u mužov začať problémy s prostatou následne vedúce k inkontinencii – nechcenému úniku moču.
Dobrá správa je, že hladinu testosterónu si môžete nechať zmerať u svojho lekára. Vďaka tomu sa dozviete, či sú vaše problémy s prostatou spôsobené prechodom.

Najčastejšie príznaky mužského prechodu:

 • zníženie fyzickej výkonnosti
 • podráždenosť
 • sklon k depresiám
 • náladovosť
 • nervozita
 • nespavosť
 • strata chuti na sex
 • problémy s erekciou
 • inkontinencia

Na akého lekára sa v prípade mužského prechodu obrátiť?

Starostlivosť o mužov v prechode môžu zaistiť lekári rôznych odborností, napr. z urológie, sexuológie, endokrinológie či andrológie. V prípade, že máte problémy s prostatou, prejavuje sa u vás ľahká inkontinencia či bezdôvodne pociťujete náladovosť a podráždenosť, navštívte svojho praktického lekára. Ten vás, v prípade potreby, pošle k špecialistovi.

Dá sa zvýšiť hladina testosterónu?

Odpoveď znie: áno! Testosterón môžete do tela doplniť pomocou toboliek. Terapia testosterónom však nie je vhodná pre každého. Pacienti s rakovinou prostaty, s cievnym ochorením, pečeňovými či obličkovými problémami a diabetici by sa mali hormonálnej liečbe testosterónom vyhnúť. 

Čo pomáha pri mužskom prechode?

Nástup andropauzy i jej priebeh môžete výrazne ovplyvniť svojím životným štýlom. Dôležitá je zdravá strava a pravidelný pohyb. Nezabudnite odpočívať – spánok je nenahraditeľný pre celkovú regeneráciu organizmu. Ako prevenciu inkontinencie u mužov i žien odporúčajú lekári posilňovanie panvového dna. Kegelove cviky sú účinnou liečbou ale i prevenciou – zacvičte si ich podľa našich videí.

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie