Máte hyperaktívny močový mechúr?

Máte hyperaktívny močový mechúr?

Musíte chodiť často na záchod? Obťažuje vás nočné vstávanie kvôli pocitu plného močového mechúra? Máte obavu zo situácie, keď nie je v blízkosti toaleta? Pravdepodobne máte hyperaktívny močový mechúr. Často súvisí s inkontinenciou, ale nie je to pravidlom.

Príznaky hyperaktívneho močového mechúra

Ide o pomerne častý problém, týka sa až každého 6. dospelého Europána staršieho ako 40 rokov. Do 50 rokov trápi hyperaktívny močový mechúr hlavne ženy, ale s vekom sa pomer žien a mužov vyrovnáva. Hlavným príznakom je časté močenie. Koľkokrát za deň už je veľa?

Za časté močenie sa považuje, pokiaľ máte potrebu močiť viackrát ako 8x za deň. Typickým prejavom je, že sa vám na záchod chce už treba 15 - 30 minút po predchádzajúcom vymočení, ale dostanete zo seba iba malé množstvo moču.

Ďalšie príznaky:

  • Náhla a nutkavá potreba močiť, ktorú nejde prekonať.

  • Urgentná inkontinencia, teda únik moču v situácii, keď nestihnete dôjsť na záchod včas.

  • Nočné močenie alebo noktúria, keď sa prebudíte nutkaním na moč častejšie ako 1x za noc.

Príčiny vzniku hyperaktívneho močového mechúra

Hyperaktívny močový mechúr môže byť prejavom iného vážnejšieho ochorenia. Návštevu lekára preto neodkladajte a objednajte sa k odborníkovi, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia.

Možné príčiny vašich ťažkostí s častým močením:

Ťažkosti tiež môžu vzniknúť po chirurgických zákrokoch v oblasti močových ciest. Niekedy môže ísť o prejav niektorého z nervových ochorení ako je Parkinsonova choroba či roztrúsená skleróza.

Ako prebieha vyšetrenie?

Lekár prehmatá brucho, u mužov vyšetrí prostatu a dotazmi si ujasní celkový obraz vašich ťažkostí s močením. Do laboratória pošle vzorku vášho moču a krvi kvôli testom na infekciu, u mužov sa vykonáva i preventívny test na rakovinu prostaty.

Ďalej vás čaká ultrazvukové vyšetrenie ľadvín a močového mechúra. Lekár hľadá cysty, nádory a močové kamene.

Dôležité na stanovenie diagnózy a liečby je vedenie tzv. mikčného denníka. Obvykle sa sleduje úsek 48 hodín, kedy zapisujete množstvo vypitých tekutín a množstvo i frekvenciu močenia.

Možnosti liečby

Hyperaktívny močový mechúr možno liečiť liekmi, ktoré znižujú časté nutkanie na močenie. Operácia je potrebná v prípade, ak mechúr poškodil zápal alebo iná operácia. Malá kapacita močového mechúra sa chirurgickým zákrokom zväčší.

Veľkú časť prípadov možno liečiť i bez liekov a operácie. Lekár vám najčastejšie odporučí:

Život bez obmedzení

Pokiaľ sa k vašim ťažkostiam s hyperaktívnym močovým mechúrom pridala i inkontinencia, nemusíte sa uzavrieť pred svetom a prestať robiť veci, ktoré vás tešia. Moderné inkontinenčné pomôcky sú spoľahlivé a diskrétne.

Tieto pomôcky môžete získať zadarmo na predpis, alebo v lekárni za hotovosť. Predpis získate u praktického lekára, gynekológa alebo urológa.

Chcete vyskúšať inkontinenčné pomôcky MoliMed a MoliCare už teraz? Požiadajte si o vzorky zadarmo priamo od výrobcu. Každý rok môžete vyskúšať 2 pomôcky zadarmo. 

4. máj 2018

Súvisiace články

Inkontinencia ma prekvapila

Možno sa to stalo i vám. Na ten trápny pocit, keď ste si prvýkrát všimli únik moču, asi tak ľahko nezabudnete.  Až do štyridsiatky  som si myslela, že mňa sa inkontinencia netýka, a že je to skôr záleži…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni