Prevencia inkontinencie:

Udržujte si zdravé návyky počas Svetového týždňa kontinencie

Únik moču významne vplýva na kvalitu života každej druhej ženy a každého štvrtého muža. Ak máte akékoľvek obavy alebo symptómy inkontinencie, neváhajte vyhľadať odborníka, ktorý vám poskytne vhodné rady, prípadne odporučí  liečbu. Práve Svetový týždeň kontinencie poskytuje príležitosť venovať sa tejto dôležitej téme, zvýšiť povedomie o prevencii a liečbe inkontinencie. Správnymi návykmi zvládnete mať inkontinenciu pod kontrolu a zlepšiť si  kvalitu života. Poradíme vám tipy, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko vzniku alebo zhoršenia úniku moču.


Posilňujte svaly panvového dna


Svaly panvového dna plnia dôležitú úlohu pri udržiavaní kontroly nad močovým mechúrom. Pravidelné precvičovanie týchto svalov môže pomôcť posilniť svaly v panvovej oblasti a zlepšiť ich schopnosť udržať moč a stolicu. Účinnosť cvičenia dosiahnete, keď ich budete cvičiť pravidelne 3 až 4 krát do týždňa po 10 minút.  Pozrite si cviky na posilňovanie panvového dna vo forme videí a zistíte, že cvičiť nemusíte len na karimatke v telocvični, ale aj pri bežných každodenných činnostiach. 


Udržujte si zdravú hmotnosť


Nadváha a obezita výrazne zvyšujú riziko vzniku inkontinencie. Udržiavajte si zdravú hmotnosť prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelného cvičenia. Snažte sa vyhnúť nadmernej konzumácii mastných potravín, cukrov a alkoholu. Niektoré potraviny a nápoje, ako napríklad kofeín, alkohol a kyslé ovocie, môžu dráždiť močový mechúr a zvyšovať riziko úniku moču. Snažte sa obmedziť ich konzumáciu alebo ich vylúčiť zo svojho jedálnička.


Dostatočné hydratácia a dôkladná hygiena


Mnohí ľudia majú tendenciu obmedzovať príjem tekutín, aby predišli úniku moču. Avšak nedostatok hydratácie môže viesť k zahusteniu moču a dráždeniu močového mechúra. Dôležité je piť dostatok vody (približne 1,5 až 2 litre denne). Dôležité je nepiť veľké množstvo naraz, ale rozložte si pitný režim rovnomerne počas dňa. 
Intímna hygiena môže pomôcť predchádzať infekciám močového traktu, ktoré môžu spôsobiť dočasné problémy s močením. Dôležité je správne umývanie vonkajších intímnych partií a dodržiavanie základných pravidiel hygieny.


Pravidelná fyzická aktivita


Aktívny životný štýl a pravidelná fyzická aktivita majú pozitívny vplyv na celkové zdravie a môžu prispieť k udržaniu kontroly nad močovým mechúrom. Vyberte si takú aktivitu, ktorá vám vyhovuje, ako napríklad chôdza, plávanie, joga alebo cvičenie. Posilnenie brušných svalov môže zlepšiť stabilitu trupu a zmenšiť tlak na močový mechúr. Všetky tieto činnosti sú ideálne práve v tomto období.  


Majte stres pod kontrolou

Stres môže mať negatívny vplyv na močový systém a zvýšené riziko úniku moču. Relaxujte počas dňa a osvojte si techniky zvládania stresu, ako je napríklad meditácia, hlboké dýchanie alebo cvičenie jogy.


Spoľahnite sa na inkontinenčné pomôcky


Výberom vhodnej správnej inkontinenčnej pomôcky môžete pokračovať vo svojich obľúbených aktivitách naďalej. Pomôcky slúžia nato, aby ste počas dňa ostali v suchu a neboli únikom moču obmedzovaní. Absorpčné pomôcky dokonale pohltia moč a zápach. Pre aktívnych ľudí sú vhodné špeciálne naťahovacie nohavičky MoliCare Lady Pants pre ženy a Molicare Men Pants pre mužov. Sú komfortné a ich nosenie je rovnako prirodzené, ako nosenie spodnej bielizne. Sú anatomicky tvarované, aby sa dokonale prispôsobili telu.

Pri ľahkom úniku moču Vám postačia diskrétne a pohodlné špeciálne vložky MoliCare Lady, ktoré pohltia zápach, sú dermatologicky testované a sú k dispozícii v 8 rôznych veľkostiach. . 

14. jún 2023

Súvisiace články

Neustály pocit plného mechúra.

Máte problém udržať moč? Stáva sa vám, že zmáčate posteľ? Môže ísť o tzv. paradoxnú inkontinenciu, pri ktorej sa močový mechúr nedokáže vyprázdniť. K neschopnosti kontrolovať močenie dochádza vo dne i v noci. …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni