Zatočte s enurézou

Počuli ste už o nočnom pomočovaní?

Nočná enuréza, známa aj ako nočné pomočovanie, trápi približne 2 percentá dospelých. Nie je to síce alarmujúce číslo, ale ani nezanedbateľné. Ide o stav, kedy dochádza k nekontrolovanému úniku moču počas nočného spánku. Tento diskomfort môže mať negatívny vplyv na vašu psychickú pohodu a sebavedomie, avšak existujú rôzne možnosti liečby, ktoré môžu pomôcť vyriešiť tieto ťažkosti. 


Mnohí si zamieňajú nočnú enurézu s noktúriou. Ak máte potrebu v noci sa niekoľkokrát prebudiť z dôvodu vyprázdnenia, hovoríme o noktúrii. Postihuje najčastejšie ľudí vo vyššom veku a mužov so zväčšenou prostatou. Naopak pri nočnej enuréze sa zobudíte pomočený bez toho, aby ste o tom vedeli. Postihuje veľa detí do 6 rokov, ale nie sú výnimkou ani dospelí.
Síce nie je možné zaručiť, že nočnej enuréze úplne predídete, existujú však opatrenia, ktoré minimalizujú jej výskyt. Prinášame vám preto pár tipov, ktoré vám pomôžu zvládať vašu situáciu.


Nehanbite sa navštíviť psychológa


Ak u vás alebo príbuzného pretrváva nočná enuréza je dôležité, aby ste si našli čo najviac informácii k minimalizovaniu možnej frustrácie alebo hanby. Dokonca návšteva psychológa a podpora najbližšieho okolia môže pomôcť zvládnuť úzkosť v tejto nepríjemnej situácii.


Obmedzte príjem tekutín večer


Obmedzenie pitia tekutín a kofeínu vo večerných hodinách vám pomôže znížiť objem moču v noci a zamedziť alebo minimalizovať pomočovanie. Dôležité je dodržiavať dostatočný príjem tekutín počas dňa, aby ste predišli dehydratácii.


Konzultujte lieky so svojím lekárom


Niektoré lieky, ktoré pravidelne užívate, môžu viesť k zvýšenej produkcii moču. Zverte sa s týmto problémom svojmu lekárovi. Ak je to nevyhnutné, môže vám upraviť liečbu. 


Zverte sa do rúk odborníka


Ak u vás pretrváva dlhšiu dobu enuréza a spôsobuje vám problémy a nepríjemnosti, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc špecialistu. S primeranou starostlivosťou, podporou a liečbou je možné úspešne zvládať nočnú enurézu. Spoluprácou s ním dosiahnete komfort a sebavedomie pri každodenných aktivitách. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať lieky, ktoré vám pomôžu zlepšiť kontrolu nad močovým mechúrom.


Osvojte si cvičenia panvového dna


Cvičenia panvového dna tzv. Kegelove cviky, sú jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie inkontinencie a zlepšenia funkcie močového mechúra. Udržujú vás v dobrej fyzickej kondícii a pomáhajú tiež znižovať stres. Aplikujte ich aspoň 3 krát do týždňa po 15 minút. 


V suchu po celú noc 


Spoľahnite sa na pomôcky, ktoré vám poskytnú komfort a pocit spokojného spánku. Existuje celý rad produktov, aby ste zvládli nekontrolovateľne úniky moču. Napríklad absorpčné nohavičky MoliCare Premium Super Plus sú určené na ťažký stupeň inkontinencie, zaručujú spoľahlivú ochranu pred pretečením v noci. Sú pohodlné a extra absorpčné. Lepiace pásiky zo suchým zipsom výborne držia a sú opakovateľne zalepiteľné. Ich pH je 5,5 čo zaručuje antibakteriálny povrch a tým eliminujú vznik dermatitíd. 
Na ochranu lôžka a posteľnej bielizne sú určené jednorazové podložky MoliCare Bed Mat 9 kvapiek. Vysoko absorpčné schopnosti podložiek sú zaistené vďaka absorpčnému jadru z celulózy, ktorého celý povrch je potiahnutý netkanou textíliou. Spodná strana podložky je pokrytá nepriedušnou a protišmykovou fóliou, vďaka ktorej nedochádza k presakovaniu moču na lôžko.
 

27. júl 2023

Súvisiace články

Prevencia inkontinencie:

Únik moču významne vplýva na kvalitu života každej druhej ženy a každého štvrtého muža. Ak máte akékoľvek obavy alebo symptómy inkontinencie, neváhajte vyhľadať odborníka, ktorý vám poskytne vhodné rady, prípadne…

Neustály pocit plného mechúra.

Máte problém udržať moč? Stáva sa vám, že zmáčate posteľ? Môže ísť o tzv. paradoxnú inkontinenciu, pri ktorej sa močový mechúr nedokáže vyprázdniť. K neschopnosti kontrolovať močenie dochádza vo dne i v noci. …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni