Staráte sa doma o imobilného pacienta? Čo by ste mali vedieť? I.

Staráte sa doma o imobilného pacienta? Čo by ste mali vedieť? I.

Starostlivosť o milovaného človeka, ktorý je odkázaný na svojich príbuzných vyžaduje dávku odhodlania, trpezlivosti a často i obetavosti. Ak ste sa rozhodli dopriať svojmu blízkemu dôstojnú jeseň života v domácom prostredí, pre úspešný začiatok máme pre vás niekoľko dôležitých tipov.

Prispôsobte svoju domácnosť

Zamerajte sa na  vysoké prahy, koberce, či ostré rohy nábytku. Možno ste si to doteraz neuvedomovali, no ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu a pacientov, ktorí sa pohybujú výlučne s pomocou druhého alebo využitím pohybovej pomôcky, môžu aj menšie nezrovnalosti predstavovať veľký problém. Zbavte sa nepotrebných vecí a doplnkov. Miestnosť, ktorá poskytuje dostatok priestoru na manipuláciu s pacientom môže výrazne zlepšiť chod vašej domácnosti.

Čerstvý vzduch

Pobyt na čerstvom vzduchu je nevyhnutný pre každého človeka. Ak má pacient pohybové obmedzenia, alebo je odkázaný na lôžko, nie je to dôvod prečo mu takúto možnosť nedopriať. Poraďte sa s geriatrom alebo všeobecným lekárom o pomôckach, ktoré vám manipuláciu a prevoz pacienta vo vonkajšom prostredí uľahčia.

Na čo máte nárok?

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe vašej žiadosti, lekárskeho nálezu, či posudku, môže poskytnúť niekoľko typov príspevkov, v závislosti od kondície vášho príbuzného v domácej starostlivosti. Patrí sem napríklad peňažný príspevok na opatrovanie, osobnú asistenciu, príspevok na zapožičanie zdravotníckej pomôcky, ale aj na nevyhnutnú úpravu bytových priestorov. V prípade, že pacientov stav vyžaduje špecifické stravovanie, môžete požiadať aj o príspevok na diétne stravovanie.

U inkontinentných pacientov (s únikom moču alebo stolice) je možné požiadať o príspevok na výdavky spojené s opotrebovaním šatstva. Pri ťažkom stupni, ktorý sa zvyčajne týka starších a imobilných pacientov, vám môže lekár predpísať pomôcky hradené poisťovňou až do 51,94 EUR mesačne. Pomôcky môže predpísať obvodný lekár alebo špecialista (urológ, gynekológ, geriater, neurológ).

Zabezpečte komfort a dôstojnosť

Kvalita života závisí aj od toho, ako dôstojne a pohodlne sa pacient na lôžku cíti. Ťažký únik moču či stolice je nepríjemnou súčasťou každodenného života imobilných pacientov. Aj na túto komplikáciu však existujú riešenia. 

Správny výber inkontinenčných pomôcok vyvinutých špecialistami je prostriedkom na zlepšenie celkového fyzického aj psychického pohodla pacienta. K dispozícii je celý rad pomôcok na ťažký stupeň úniku moču a stolice, od naťahovacích a zalepovacích nohavičiek po fixačné nohavičky a absorpčné podložky.

Pre lepšiu orientáciu vo výbere správnej pomôcky navštívte stránku Sprievodca výberom pomôcok.
 

20. apríl 2020

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni