22. marec – Svetový deň vody

22. marec – Svetový deň vody

Svetový deň vody má za cieľ upozorniť na hodnotu vody. Hoci je stále vzácnejšia, na Slovensku máme pitnej vody dostatok. Uprednostňovať by sme preto mali vodu z kohútika, namiesto balenej vody, a to aj napriek pozitívnym účinkom pramenitých minerálnych vôd na zdravotný stav.

Myslite ekologicky, pite zdravo

Z hľadiska ochrany prírody je prospešnejšie piť „bezobalovú“ vodu priamo z kohútika, než vodu balenú v plastových fľaškách na jedno použitie. Napriek tomu, že plast dokážeme úspešne recyklovať, na tento spôsob spracovania odpadov sa vynakladá veľké množstvo energie a mnoho ľudí plastový odpad nerecykluje.

Navyše, väčšinu zakúpených nápojov v plastových fľašiach netvorí iba minerálna voda, ale sladené a nezdravé nápoje. Tieto majú negatívny vplyv na zdravie každého človeka, ak však zažívate únik moču, jednoznačne by ste sa mali sladeným a kofeínovým nápojom vyhýbať. Priaznivý vplyv na ľudský organizmus má pitie tvrdšej vody, čiže vody s vyšším obsahom vápnika a horčíka. Dlhodobé pitie mäkkej vody môže viesť k zvýšenému riziku vzniku viacerých závažných chorôb.
 

Minerálnu vodu by ste si raz za čas mali dopriať, pretože má blahodarné účinky na organizmus. Koľko minerálnej vody by sme mali denne vypiť, závisí od skutočného obsahu minerálov vo vode. Minerálna voda by nemala prekročiť 30 až 50 % z celkového denného príjmu vody.

Pitný režim na dosah ruky

Na vodu z kohútika sa môžete vždy spoľahnúť. Mala by tvoriť väčšinu príjmu tekutín. Na pitný režim netreba zabúdať ani pri problémoch s inkontinenciou. Nedostatok vody v organizme môže spôsobiť:
•    priberanie
•    poruchy trávenia
•    bolesť hlavy a závrate
•    slabosť, únavu, podráždenosť

Koľko vody piť?

Dospelý človek by mal denne prijať 1,5 až 2 litre tekutín. Ak si to chcete presnejšie vypočítať podľa váhy, v prepočte ide o 0,4 l vody na 10 kg váhy. Nezabudnite, že pod pitný režim nezaraďujeme pitie kávy, alebo tekutín prijatých vo forme tekutej stravy a polievok.

23. marec 2022

Súvisiace články

Pomôcť môže aj fyzioterapeut

Únik moču úzko súvisí s funkčnosťou svalov panvového dna. Dôležitú úlohu v liečbe a prevencii inkontinencie preto zohráva aj fyzioterapeut. Jeho snahou je predovšetkým aktivácia týchto svalov. Fyzioterapia je vho…

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni