Pomôcť môže aj fyzioterapeut

Pomôcť môže aj fyzioterapeut

Únik moču úzko súvisí s funkčnosťou svalov panvového dna. Dôležitú úlohu v liečbe a prevencii inkontinencie preto zohráva aj fyzioterapeut. Jeho snahou je predovšetkým aktivácia týchto svalov. Fyzioterapia je vhodnou a účinnou metódou v liečbe stresovej inkontinencie. 

Kedy navštíviť fyzioterapeuta

Únik moču je pre každého veľmi chúlostivou témou, pre mnohých až strašiakom. Ostych z vyhľadania odbornej pomoci môže viesť k ďalším komplikáciám.  Návšteva fyzioterapeuta sa odporúča už pri prvých únikoch moču v tehotenstve a po pôrode. Dysfunkcia svalov panvového dna je jednou z príčin inkontinencie.  Tieto svaly majú vplyv na držanie tela, ale aj  na vylučovanie moču a stolice. U žien môžu spôsobovať gynekologické problémy, u mužov problémy s prostatou. Ochabnutie svalov panvového dna môže viesť aj k bolestiam chrbtice a brucha. 

Ako prebieha vyšetrenie u fyzioterapeuta

Vyšetrenie je bezbolestné. Fyzioterapeut vykoná vyšetrenie dvoma spôsobmi. Ultrazvukom zisťuje schopnosť aktivácie a relaxácie svalov panvového dna. Druhé vyšetrenie tzv. „per vaginam“ vykonáva u žien cez pošvu, u mužov cez konečník. Zisťuje výdrž a aktiváciu svalov, schopnosť reakcie, časovú odozvu pri kašli alebo kýchaní. Po vyšetrení následne stanoví individuálny rehabilitačný plán liečby. 

Posilňujte svaly panvového dna

Cvičenie je dôležité ako prevencia a aj ako sprievodná liečba pri stresovej inkontinencii. Cviky na posilnenie panvového dna môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Tieto cvičenia nielen že zmiernia  inkontinenciu, ale pomáhajú  pri statike panvy a chrbtice. Cvičenie je vhodné nielen pre ženy, ale aj mužov v každom veku.

Prečítajte si tiež:
Kegelove cviky - Účinná prevencia na inkontinenciu

 

28. február 2022

Súvisiace články

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni