Ako získať inkontinenčné pomôcky počas COVID-19?

Ako získať inkontinenčné pomôcky počas COVID-19?

Epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom pokračuje a návšteva ambulancie lekára sa neodporúča. Ako sa dostať k vašim obľúbeným inkontinenčným pomôckam? Pomôže e-Recept aj predĺžená platnosť odporúčania od špecialistu. Prinášame vám prehľad pravidiel jednotlivých zdravotných poisťovní.

Predĺžená platnosť

Ak vám všeobecný lekár doteraz predpisoval inkontinenčné pomôcky na odporúčanie špecialistu, platnosť tohto odporúčania sa v súvislosti s pandemickou situáciou predlžuje. Všeobecný lekár vám môže vydať recept na pomôcky pri úniku moču dlhšie, ako pol roka, po odporučení špecialistom. 

Recept bez návštevy lekára 

Odložiť môžete aj návštevu lekára, nie je potrebné prísť do ambulancie osobne. Kontaktujte svojho lekára telefonicky. Na základe Vyhlášky MZ SR vám môže poskytnúť e-Recept, ktorý platí v ktorejkoľvek lekárni.        
Ak používate inkontinenčné pomôcky dlhodobo, využiť môžete opakovaný recept, tzv. Repetatur.    

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Na predpis inkontinenčných pomôcok (vkladacie plienky, plienkové nohavičky, fixačné nohavičky, podložky) sa vzťahuje opakovaný e-Recept, ktorý umožňuje lekárovi predpísať vám pomôcky na diaľku. S opakovaným receptom je možné predpísať pomôcky až 1 rok vopred. Lekár posúdi váš zdravotný stav a rozhodne o predpísaní opakovaného e-Receptu. Pomôcky je potrebné si vyzdvihnúť z vybranej lekárne do 30 dní od vydania opakovaného e-Receptu.

Dôvera zdravotná poisťovňa

Od 26. októbra 2020 platí predĺženie platnosti lekárskych poukazov aj v poisťovni Dôvera, a to na 2 mesiace od dátumu vystavenia. Predĺženie platnosti lekárskeho poukazu na zdravotnícke pomôcky má dopad aj na výpočet celkovej platnosti pri predpise zdravotníckej pomôcky na opakovaný predpis, kde treba zohľadniť predĺženú lehotu na prvý výber (62 dní).

Union zdravotná poisťovňa

Opakovaný e-Recept môže lekár svojmu pacientovi vystaviť na obdobie maximálne 1 rok, pričom určí množstvo  a typ pomôcok, ktoré si môžete uplatniť pre jeden výber v lekárni. Váš lekár tiež stanoví platnosť receptu, počet opakovaných výberov inkontinenčných pomôcok a zároveň periódu, v ktorej je možné vaše pomôcky opakovane vybrať.
Inkontinenčné pomôcky predpísané na opakovaný recept sa v zozname nevydaných predpisov v lekárni objavia automaticky v čase, keď je výber možný. V danom čase je možné vybrať maximálne 1 predpísanú dávku tak, ako ju lekár pri predpise uviedol.

26. február 2021

Súvisiace články

Čisté ruky a zdravá pokožka

Počas zimy je pokožka vystavená chladu a mrazu. Ak sa na to pripravíme dostatočne včas, nemusíme sa však obávať suchých a zničených rúk. Hydratácia, alfa a omega zdravej pokožky Pokožka, ktorá sa neustále u…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni