Dôsledky diastázy

Dôsledky diastázy

Brušná diastáza nie je len estetický problém, môže spôsobovať bolesti dolných končatín, stehien, krížov, zápchu a iné tráviace ťažkosti. Mnohé ženy pociťujú aj bolesť svalov panvového dna a s tým súvisiaci aj nekontrolovateľný únik moču. V ťažších prípadoch zhoršujúcej diastázy hrozí aj pruh.

Čo zhoršuje diastázu?

Zabudnite na brušáky. Pri diastáze sa neodporúčajú cviky na brucho, ktoré namáhajú priame brušne svaly, tie ju ešte viac prehlbujú. Dávajte pozor, aby ste sa pri dvíhaní ťažších bremien nezohýbali tak, aby vám brucho viselo. Radšej by ste si mali kľaknúť a tak ťažší predmet zodvihnúť zo zeme. Aj pri vstávaní z postele sa radšej zdvíhajte bokom a nie priamo brušnými svalmi. 

Ako viem rozpoznať diastázu?

V prípade, ak máte podozrenie na diastázu brušných svalov, si môžete urobiť samovyšetrenie doma. Zo začiatku problém nie je voľným okom viditeľný. 

Ľahnite si na chrbát, chodidlá položte na zem a pokrčte kolená. Zdvihnite hlavu smerom k brušku. Prehmatajte si dvoma prstami oblasť nad pupkom, smerujte pomaly dole k oblasti pupka a pod pupkom smerom k panve. Opakujte niekoľkokrát. Týmto testom odhalíte, či sa vám prsty zaboria do brušného svalstva. Môže sa stať, že uvidíte výduť v oblasti pupka, ktorá signalizuje diastázu. Ak sa vám prsty nezaboria, diastázu nemáte. Ak nie ste si istí, navštívte fyzioterapeuta, ktorý vás vyšetrí a naučí vás špeciálne cviky.

Diagnostika

Ak trpíte diastázou, nemajte hneď strach a radšej vyhľadajte pomoc u skúsených fyzioterapeutov. Každý problém sa dá včas riešiť. Fyzioterapeut presne určí rozsah diastázy a vysvetlí vám správne kroky cvičenia. Cvičiť môžete aj doma. Po pôrode môžete začať s cvičením až po šestonedelí. Ak ste rodili cisárskym rezom, odporúča sa s cvičením počkať minimálne 3 mesiace po konzultácii s lekárom. Tiež sa odporúčajú cvičiť aj Kegelove cviky na spevnenie panvového dna.

Tipy na cviky

Najzásadnejším krokom pri cvičení je naučiť sa správne držanie tela a zaradenie dychových cvičení, ktorých cieľom je posilniť brušné svaly a zároveň i svaly panvového dna.
- Ľahnite si na chrbát, prsty položte na bočné strany brucha a následne sa do nich zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Cvik opakujte 10 krát.

- Ľahnite si na brucho a ruky položte pod čelo. Nohy pevne držte na podložke. Následne sa snažte zdvihnúť brucho do hora a vydržte aspoň pár sekúnd. Cvik opakujte  10 krát.

- Ľahnite si na chrbát, ruky dajte pod hlavu a nohy pokrčte v kolenách. Hlavu zdvihnite s rukami a pritiahnite ľavé koleno k pravej ruke. Cvik zopakujte s pravým kolenom a ľavou rukou, a postupne ich prestriedajte. Cvik opakujte 10 až 20 krát.


Ak máte navyše problémy aj s inkontinenciou, môžu vďaka pravidelnému cvičeniu, po spevnení svalov panvového dna, úplne vymiznúť.
Dovtedy používajte špeciálne vyvinuté inkontinenčné pomôcky, ktoré Vám zaručia komfort počas celého dňa i noci. 

21. september 2022

Súvisiace články

Muži, nehanbite sa byť zdraví!

O inkontinencii u mužov sa veľa nehovorí. Aj preto ju považujú za citlivú tému. Napriek tomu s ňou má skúsenosť po 65 roku života skúsenosť až tretina. Vyhýbanie sa riešeniu však so sebou môže niesť vážnejšie zdr…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni