Svetový týždeň kontinencie: Myslite na prevenciu

Svetový týždeň kontinencie: Myslite na prevenciu

Únik moču neovplyvňuje iba seniorov, môže sa vyskytnúť u žien i mužov už v mladšom veku. U žien môže súvisieť s tehotenstvom, pôrodom alebo hormonálnymi zmenami v menopauze. U mužov sa najčastejšie objavuje pri problémoch so zväčšenou prostatou alebo chronickou zápchou.  Za výskyt inkontinencie môže aj niekoľko ovplyvniteľných rizikových faktorov ako zlá životospráva, obezita, nadmerná fyzická záťaž a v neposlednom rade aj zvyšujúci vek.

Svetový týždeň kontinencie na Slovensku upozorňuje na prevenciu

Inkontinencia síce môže ovplyvňovať každodenné činnosti, ale nemala by však byť prekážkou pre aktívny život. Iba prevenciou,  včasnou diagnostikou a správnou liečbou môžete inkontinenciu zvládnuť. Upozorňuje na to celosvetová kampaň Svetový týždeň kontinencie na Slovensku, ktorá prebieha od 20. do 27. júna.  
 

Prejavy inkontinencie

Inkontinencia sa prejavuje samovoľným alebo nechceným únikom moču, zapríčineným stratou schopnosti vedome zadržať moč. Jej prejavy prichádzajú práve v čase, keď si to najmenej želáme. Môže ísť o únik moču po kvapkách, ale môže sa prejavovať únikom aj väčšieho množstva moču, kedy je tento stav už pre mnohých veľmi nepríjemný. Ak ste zaznamenali prejavy inkontinencie, neodkladajte návštevu lekára. Iba odborník dokáže presne diagnostikovať typ inkontinencie, nájsť príčinu a nastaviť adekvátnu liečbu. 

Výber vhodnej pomôcky je vždy dôležitý

Ak si nie ste istý výberom pomôcky, aj v tom vám môže pomôcť lekár. Väčšina pomôcok v závislosti od stupňa inkontinencie je hradená zo zdravotného poistenia. Môže vám ich predpísať praktický (obvodný) lekár alebo špecialista (urológ, gynekológ, neurológ, geriater). S  predpisom si ich môžete vyzdvihnúť v lekárni alebo vo výdajniach zdravotníckych potrieb. Na trhu je množstvo inkontinenčných pomôcok s vysoko absorpčnou schopnosťou, ktoré vám pomôžu zvládať nepríjemné situácie a budete po celý čas v suchu  - cez deň aj v noci.


Podľa stupňa inkontinencie si vyberte správnu pomôcku, ktorá vyhovuje vašim potrebám, či ste aktívni alebo imobilní. Využite možnosť si bezplatne objednať vzorku alebo sa poradiť na bezplatnej infolinke 0800 100 150.
 

22. jún 2022

Súvisiace články

Inkontinencia u mužov a jej prejavy

S únikom moču sa najčastejšie stretávajú ženy, nevyhýba sa však ani mužom. Dôvody úniku moču sú individuálne u oboch pohlaví a podľa ich prejavov rozlišujeme niekoľko špecifických typov inkontinencie. Niektoré ty…

22. marec – Svetový deň vody

Svetový deň vody má za cieľ upozorniť na hodnotu vody. Hoci je stále vzácnejšia, na Slovensku máme pitnej vody dostatok. Uprednostňovať by sme preto mali vodu z kohútika, namiesto balenej vody, a to aj napriek po…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni