Inkontinencia u mužov a jej prejavy

Inkontinencia u mužov a jej prejavy

S únikom moču sa najčastejšie stretávajú ženy, nevyhýba sa však ani mužom. Dôvody úniku moču sú individuálne u oboch pohlaví a podľa ich prejavov rozlišujeme niekoľko špecifických typov inkontinencie. Niektoré typy sú špecifické pre ženy, iné sa častejšie objavujú u mužov.

Stresová inkontinencia

Stresová inkontinencia je nedobrovoľný únik moču, ku ktorému dochádza pri zvýšenej fyzickej námahe, kýchaní, kašľaní, zdvíhaní ťažkých bremien. Svalstvo panvového dna a zvierače sú pri tomto type inkontinencie ochabnuté a panvové orgány klesajú. Vnútro-brušný tlak sa prenesie na močový mechúr a v dôsledku nedostatočnej funkcie uzáverových mechanizmov dôjde v tejto situácii k úniku moču.

Urgentná inkontinencia

Označovaná je tiež ako „hyperaktívny mechúr“. Únik moču je spojený s náhlym, intenzívnym a vôľou neovládateľným pocitom nutkania na močenie (urgencia). Tento druh inkontinencie sa často spája s infekciami močových ciest, kameňmi alebo nádormi močového mechúra. Často sa vyskytuje u mužov pri problémoch s prostatou.  

Zmiešaná inkontinencia

Zmiešaná inkontinencia predstavuje kombináciu stresovej a urgentnej inkontinencie. Príčiny u týchto foriem môžu súvisieť, ale aj nemusia. Preto by ich mal odborník vyšetriť samostatne.

Inkontinencia z pretekania

Inkontinencia z pretekania je špecifická pre mužov. Je spôsobená nedostatočným vyprázdnením močového mechúra. Moč sa nahromadí v penise a postupne sa uvoľňuje. Príčinou je zväčšenie prostaty alebo anomálie v močovej trubici.

Reflexná inkontinencia

Reflexná inkontinencia sa vyskytuje u pacientov s nervovými ochoreniami, ktoré spôsobujú zvýšenú dráždivosť mikčného reflexu. Môže sa vyskytnúť po úraze, pri ktorom bola poškodená miecha či mozog. Pri reflexnej inkontinencii dochádza k prerušovanému a nekoordinovanému močeniu. Pacient nevie ovládať močenie vedome.

13. jún 2022

Súvisiace články

22. marec – Svetový deň vody

Svetový deň vody má za cieľ upozorniť na hodnotu vody. Hoci je stále vzácnejšia, na Slovensku máme pitnej vody dostatok. Uprednostňovať by sme preto mali vodu z kohútika, namiesto balenej vody, a to aj napriek po…

Pomôcť môže aj fyzioterapeut

Únik moču úzko súvisí s funkčnosťou svalov panvového dna. Dôležitú úlohu v liečbe a prevencii inkontinencie preto zohráva aj fyzioterapeut. Jeho snahou je predovšetkým aktivácia týchto svalov. Fyzioterapia je vho…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni