Inkontinencia u mužov a jej prejavy

  • Prečítané 15x
  • 13. jún 2022

S únikom moču sa najčastejšie stretávajú ženy, nevyhýba sa však ani mužom. Dôvody úniku moču sú individuálne u oboch pohlaví a podľa ich prejavov rozlišujeme niekoľko špecifických typov inkontinencie. Niektoré typy sú špecifické pre ženy, iné sa častejšie objavujú u mužov.

Stresová inkontinencia

Stresová inkontinencia je nedobrovoľný únik moču, ku ktorému dochádza pri zvýšenej fyzickej námahe, kýchaní, kašľaní, zdvíhaní ťažkých bremien. Svalstvo panvového dna a zvierače sú pri tomto type inkontinencie ochabnuté a panvové orgány klesajú. Vnútro-brušný tlak sa prenesie na močový mechúr a v dôsledku nedostatočnej funkcie uzáverových mechanizmov dôjde v tejto situácii k úniku moču.

Urgentná inkontinencia

Označovaná je tiež ako „hyperaktívny mechúr“. Únik moču je spojený s náhlym, intenzívnym a vôľou neovládateľným pocitom nutkania na močenie (urgencia). Tento druh inkontinencie sa často spája s infekciami močových ciest, kameňmi alebo nádormi močového mechúra. Často sa vyskytuje u mužov pri problémoch s prostatou.  

Zmiešaná inkontinencia

Zmiešaná inkontinencia predstavuje kombináciu stresovej a urgentnej inkontinencie. Príčiny u týchto foriem môžu súvisieť, ale aj nemusia. Preto by ich mal odborník vyšetriť samostatne.

Inkontinencia z pretekania

Inkontinencia z pretekania je špecifická pre mužov. Je spôsobená nedostatočným vyprázdnením močového mechúra. Moč sa nahromadí v penise a postupne sa uvoľňuje. Príčinou je zväčšenie prostaty alebo anomálie v močovej trubici.

Reflexná inkontinencia

Reflexná inkontinencia sa vyskytuje u pacientov s nervovými ochoreniami, ktoré spôsobujú zvýšenú dráždivosť mikčného reflexu. Môže sa vyskytnúť po úraze, pri ktorom bola poškodená miecha či mozog. Pri reflexnej inkontinencii dochádza k prerušovanému a nekoordinovanému močeniu. Pacient nevie ovládať močenie vedome.

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie