Pociťujete časté nutkanie na močenie? Poznáme dôvod.

Pociťujete časté nutkanie na močenie? Poznáme dôvod.

Časté močenie nie je ničím neobvyklým. Vyskytuje sa u žien aj mužov, najmä vo vyššom veku. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo.

 

1. Dráždivý mechúr

So syndrómom dráždivého mechúra sa stretávajú často najmä ženy. Hlavnou príčinou je znížená hladina estrogénov u žien v menopauze. V tomto prípade nejde však o žiadne závažné ochorenie. Tento problém je riešiteľný, ale odporúča sa navštíviť urológa alebo gynekológa. 

2. Zápal močového systému

Aj v tomto prípade na zápaly močového systému sú náchylnejšie ženy, a to hlavne pre dĺžku močovej rúry. Ide hlavne o zápaly močovodov, mechúra a močovej rúry. Zápal močových ciest je väčšinou výsledkom bakteriálnej infekcie. Baktérie vstupujú do močového systému cez močovú rúru a potom sa množia v močovom mechúre. Nebezpečné sú najmä opakované zápaly močových ciest, ktoré môžu viesť k inkontinencii. 

Podobné prejavy sú aj pri zápaloch močového mechúra, ktoré sú sprevádzané silnými bolesťami pri močení, zakaleným močom a výskytom krvi v moči. Na liečbu zápalov je potrebná liečba antibiotikami a dostatočný pitný režim.

3. Diabetická neuropatia

U pacientov s diabetickou neuropatiou dochádza k ochoreniu nervov, ktorými ovládame vylučovanie. V dôsledku čoho dochádza k poruchám vyprázdnenia močového mechúra, alebo zvýšenej potrebe močiť aj v noci. 

4. Ochorenia prostaty

Časté nutkanie na močenie u mužov môže súvisieť s prostatou. Problém je potrebné riešiť s urológom, ktorý nastaví správnu liečbu, buď formou liekov, podávaním prípravkov na svalovinu močového mechúra, alebo chirurgickým zákrokom, pokiaľ to problém vyžaduje.

5. Neurologické ochorenia

Príčinou častého močenia sú aj stavy a neurologické ochorenia ako skleróza multiplex, Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Poškodená činnosť nervových spojov bráni prenosu signálov z mozgu do močového mechúra. Akonáhle nastane problém s výmenou signálov medzi mozgom a svalmi močového mechúra, môžu sa vyskytnúť problémy s únikom moču. 

Čo s tým?

S riešením častého nutkania na močenie vám pomôžu aj cviky na posilnenie panvového dna. Nie sú náročné a zvládne ich každý. Ich pravidelným precvičovaním sa preventívne chránite proti inkontinencii, v ťažších prípadoch dochádza

 

14. apríl 2022

Súvisiace články

22. marec – Svetový deň vody

Svetový deň vody má za cieľ upozorniť na hodnotu vody. Hoci je stále vzácnejšia, na Slovensku máme pitnej vody dostatok. Uprednostňovať by sme preto mali vodu z kohútika, namiesto balenej vody, a to aj napriek po…

Pomôcť môže aj fyzioterapeut

Únik moču úzko súvisí s funkčnosťou svalov panvového dna. Dôležitú úlohu v liečbe a prevencii inkontinencie preto zohráva aj fyzioterapeut. Jeho snahou je predovšetkým aktivácia týchto svalov. Fyzioterapia je vho…

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni