MOVEMBER

Fúzy pre mužské zdravie

November je mesiacom, kedy si muži po celom svete nechávajú narásť fúzy a bradu. Ide o iniciatívu známu ako "Movember", ktorá zdôrazňuje význam prevencie a výskumu mužských zdravotných problémov, ako je rakovina prostaty a semenníkov alebo duševné zdravie. Movember nie je iba módnou záležitosťou trendy fúzov, ale dôležitou celosvetovou kampaňou, ktorá má upozorniť mužov na dôležitosť prevencie.


Hnutie Movember, ktoré vzniklo v roku 2003 v Austrálii, stalo sa celosvetovým fenoménom, ktorý oslovuje milióny mužov a žien. Jeho cieľom je podporiť zdravie mužov, zvýšiť povedomie o dôležitosti preventívnych prehliadok, diagnostike rakoviny prostaty a semenníkov, ale aj pomôcť v riešení problémov s duševným zdravím, ako je depresia, ktorá postihujú veľké množstvo mužov. Symbolom sa stali fúzy, ktoré si každoročne v novembri nechávajú narásť muži po celom svete, aby vyjadrili podporu tejto zmysluplnej myšlienke.

Prečo je dôležité o tom hovoriť?


Pre mužov je veľké tabu zdôveriť sa so svojimi zdravotnými problémami. Vo všeobecnosti navštevujú lekára menej často než ženy. Práve kampaň má za cieľ tento trend zmeniť tým, že upozorňuje na potrebu aktívnej starostlivosti o svoje zdravie aj prostredníctvom pravidelných preventívnych vyšetrení. 


Hlavnými problémami, na ktoré Movember upriamuje pozornosť, sú:


Rakovina prostaty -Ide o druhý najčastejší druh rakoviny u mužov po rakovine pľúc. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre zvýšenie šance na prežitie.


Rakovina semenníkov - Táto forma rakoviny postihuje najmä mladších mužov a jej včasná diagnostika je rovnako dôležitá ako pri rakovine prostaty.


Duševné zdravie - Movember upozorňuje aj na dôležitosť duševného zdravia mužov. Stres, depresia a úzkosť sú vážne problémy, ktoré môžu mať značný vplyv na kvalitu života.


Zapojte sa aj Vy!


Podporte myšlienku. Stačí si nechať narásť fúzy alebo bradu a informovať o tom svoje okolie prostredníctvom sociálnych sietí hashtagom #movember. Nezabudnite na pravidelné lekárske kontroly a preventívne vyšetrenia. 


Načo máte nárok?


Muži nad 50 rokov by mali podľa odborníkov absolvovať urologickú preventívnu prehliadku povinne, nárok na ňu majú bezplatne každé tri roky. Muži nad 40 rokov, u ktorých sa vyskytol prípad karcinómu v rodine, majú rovnako nárok na bezplatné vyšetrenie u urológa.
 

31. október 2023

Súvisiace články

Zatočte s enurézou

Nočná enuréza, známa aj ako nočné pomočovanie, trápi približne 2 percentá dospelých. Nie je to síce alarmujúce číslo, ale ani nezanedbateľné. Ide o stav, kedy dochádza k nekontrolovanému úniku moču počas nočného …

Prevencia inkontinencie:

Únik moču významne vplýva na kvalitu života každej druhej ženy a každého štvrtého muža. Ak máte akékoľvek obavy alebo symptómy inkontinencie, neváhajte vyhľadať odborníka, ktorý vám poskytne vhodné rady, prípadne…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni