Muži, myslite na prevenciu

Muži, myslite na prevenciu

Tak ako ženy myslia na prehliadku u gynekológa, ani muži by nemali odkladať návštevu urológa. Globálna kampaň Movember, ktorá každoročne prebieha počas novembra upozorňuje na dôležitosť prevencie rakoviny prostaty. Po rakovine pľúc je druhým najčastejším onkologickým ochorením u mužov. Pokiaľ sa zachytí v rannom štádiu, pre väčšinu mužov môže byť liečba úspešná.

Čo je prostata

Prostata je žľaza, ktorú majú len muži. Má veľkosť vlašského orecha a nachádza sa v oblasti dolných močových ciest pod močovým mechúrom. S pribúdajúcim vekom sa prostata zväčšuje. Jej zväčšenie môže spôsobovať vyšší tlak na močový mechúr, čo môže viesť k častejším únikom moču. Vek, genetická predispozícia, časté zápaly, nadprodukcia dihydrotestosterónu podporujúci rast buniek sú najčastejšie faktory spôsobujúce zväčšenie prostaty. Zväčšená prostata sa odborne nazýva benígna prostatická hyperplázia. 

Kedy sa odporúča návšteva u urológa

Vyšetrenie prostaty sa odporúča u mužov nad  50 rokov absolvovať počas preventívnej prehliadky. V prípade, ak sa vyskytuje pozitívna rodinná anamnéza, odporúča sa podstúpiť vyšetrenie prostaty už od veku 40 rokov. Iba odborné vyšetrenie môže pomôcť určiť, či ide o onkologické ochorenie. Odhaliť nádor dokážu 2 možnosti testov – digitálne rektálne vyšetrenie (DRE) a krvný test (PSA). V závislosti od výsledku môže odborník vykonať biopsiu. Ide o jediný spôsob, ktorý dokáže naozaj určiť, či sa jedná o onkologické ochorenie prostaty.

Všímajte si tieto príznaky

sťažené močenie alebo pomalý prúd moču
-    častejšie močenie cez deň alebo noc
-    únik moču 
-    pálenie alebo bolesť pri močení
-    krv v moči
-    bolesti kostí v pokročilom štádiu

Tipy na prevenciu rakoviny prostaty

Zdravý životný štýl a preventívne opatrenia môžu pomáhať znížiť riziko vzniku nádorov:
1.    Buďte aktívni a športujte
2.    Dostatočne odpočívajte a vyhýbajte sa stresu
3.    Vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu
4.    Zahrňte do svojho jedálnička potraviny na prevenciu rakoviny:

  • Jahody - antioxidanty brániace poškodeniu buniek voľnými radikálmi
  • Ryby s vysokým obsahom omega-3
  • Brokolica
  • Rajčiny
  • Fazuľa
  • Mrkva
  • Šťava z granatového jablka

5.    Preventívne prehliadky

Ako na únik moču

Pri problémoch s prostatou sa najčastejšie muži sťažujú na únik moču. Aj s týmto problémom odporúčame sa zdôveriť urológovi, ktorý môže odporučiť vhodné inkontinenčné pomôcky pre mužov a nasadiť vhodnú liečbu. 
 

22. november 2021

Súvisiace články

Únik moču a menopauza

Hoci menopauza môže prísť už v skorom veku - od 45. roku života, v niektorých prípadoch už okolo 40tky, pre mnohé ženy môže znamenať aj únik moču. Až 80% žien uvádza problémy s inkontinenciou v menopauze a  …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni