Únik moču a menopauza

Únik moču a menopauza

Hoci menopauza môže prísť už v skorom veku - od 45. roku života, v niektorých prípadoch už okolo 40tky, pre mnohé ženy môže znamenať aj únik moču. Až 80% žien uvádza problémy s inkontinenciou v menopauze a  po pôrode. Preto je veľmi dôležité, aby ženy tento problém riešili včas už pri prvých príznakoch. 

Ako rozpoznáte menopauzu

V ženskom tele zohrávajú dôležitú úlohu dva hormóny: estrogén a progesterón. Správna hladina a správna funkčnosť ovplyvňujú pohybový aparát, metabolizmus, stav maternice, kardiovaskulárny systém. S pribúdajúcimi vekom dochádza k prirodzenému úbytku týchto hormónov, a to najmä v období pred a počas menopauzy. Vaječníky začnú tvoriť menej  estrogénu a progesterónu, hormónov, ktoré regulujú ženský menštruačný cyklus. Po nejakom čase dochádza k zastaveniu tvorby vajíčok a celkovej strate menštruácie. Nastupuje rad problémov, ktoré u žien výrazne znižujú kvalitu bežného života. 
Najčastejšími príznakmi, s ktorými sa ženy stretávajú sú:
-    poruchy menštruačného cyklu a strata menštruácie
-    návaly horúčavy a nočné potenie
-    únava, úzkosť a zmeny nálad
-    strata libida
-    vaginálna suchosť
-    zvýšená hmotnosť a úbytok svalov
-    inkontinencia

Ak sa objavia prvé príznaky, najlepšie urobíte, ak sa obrátite na odborníka - obvodného lekára, gynekológa či psychológa.

Prečo dochádza k úniku moču v menopauze

Jedným z najčastejších príznakov menopauzy je únik moču. Močový mechúr a vagína s pribúdajúcim vekom strácajú svoju elasticitu, svaly panvového dna sa oslabujú, čo spôsobuje neustále nutkanie na močenie. V kombinácii s oslabeným svalstvom panvového dna tak môže dochádzať k spontánnemu úniku moču. 
Ďalším z hlavných dôvodov úniku moču môže byť aj narastajúca telesná hmotnosť. Počas menopauzy priberie až 90 % žien!  Zvýšená hmotnosť môže oslabovať svaly panvového dna. K únikom moču dochádza už len pri menšej fyzickej námahe, alebo pri kašľaní a kýchnutí. 

Nenechajte sa obmedzovať únikom moču

Pre každú ženu je dôležité, aby sa udržiavala v zdravej kondícii. Cviky na posilnenie panvového dna fungujú ako prevencia. Pár minút cvičenia denne môže pomôcť zmierniť, alebo úplne odstrániť spontánne úniky moču aj počas menopauzy. Na únik moču sú vhodné inkontinenčné vložky alebo diskrétne nohavičky, ktoré absorbujú moč a pohlcujú zápach. Neskúšajte používať bežné menštruačné vložky. Tie vám neposkytnú takú ochranu ako pomôcky určené na únik moču.   

Zverte sa do rúk odborníka

Ak vaše problémy s únikom moču zhoršujú kvalitu života, neodkladajte návštevu gynekológa. Ten vám poradí a pomôže vyriešiť vaše komplikácie. Predpíše vám inkontinenčné pomôcky, na ktoré máte nárok a uhrádza vám ich poisťovňa. Po dôkladnom zvážení vám môže nastaviť aj hormonálnu substitučnú liečbu. 

27. september 2021

Súvisiace články

Buďte pripravená na šestonedelie

Bolesti celého tela, krvácanie či hemoroidy. Na čo sa treba pripraviť a čo robiť, aby ste toto obdobie zvládli čo najlepšie? Po pôrode telo čelí náročným zmenám, niektoré môžu prekvapiť. Zaslúžený oddych nemus…

Zbavte sa inkontinencie chudnutím

Nabrali ste počas pandémie kilá navyše? Únik moču môže spôsobovať alebo zhoršiť aj obezita. Schopnosť udržať moč je významne horšia u žien i mužov s nadváhou. Naopak, u pohybovo aktívnych ľudí je riziko inkont…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni