Zbavte sa inkontinencie chudnutím

Zbavte sa inkontinencie chudnutím

Nabrali ste počas pandémie kilá navyše? Únik moču môže spôsobovať alebo zhoršiť aj obezita.

Schopnosť udržať moč je významne horšia u žien i mužov s nadváhou. Naopak, u pohybovo aktívnych ľudí je riziko inkontinencie oveľa nižšie, a to aj v prípadoch, že ide o pooperačnú inkontinencie (napríklad po operácii prostaty u mužov).

BMI ako výstraha

Aj malé zníženie hmotnosti môže výrazne pomôcť udržať moč pod kontrolou. Obezita ovplyvňuje svaly panvového dna, ktoré okrem svojej funkcie musia byť oporou aj pre nadbytočný tuk. Vzniká tak tlak na močový mechúr spôsobujúci stresovú inkontinenciu.


"Odborníci tvrdia, že každé zvýšenie BMI o 5 jednotiek môže zvýšiť riziko inkontinencie až o 70 %"

Uvoľnenie opatrení praje pohybu  

Najľahším a zároveň najzdravším spôsobom ako schudnúť je pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Po dlhých mesiacoch strávených v domácnosti prechádzka či beh na čerstvom vzduchu osviežia myseľ i telo. Každý kilometer sa počíta. Ak neviete, aký šport zvoliť, pozrite si naše tipy na športovanie. 

Úprava životosprávy

Majte na pamäti, že žiadna diéta nepomôže. K úbytku hmotnosti pomôže zmena stravovacích návykov. Zdravší životný štýl, najmä na tanieri, je jednou z prvých vecí, ktoré by ste si mali osvojiť, ak chcete účinne bojovať s nadváhou. Menej jedla a pestrejší jedálniček plný zeleniny a ovocia môžu byť prvými krokmi na ceste k lepšej postave, ale aj k životu bez inkontinencie. Len treba byť trpezlivý a hlavne disciplinovaný. Zdravý mesačný úbytok sa mal pohybovať v rozpätí 2 až 4 kilogramov.


Tipy ako zabojovať s nadváhou
-    Neslaďte si kávu ani čaj
-    Nepite sladké limonády
-    Snažte sa viac chodiť pešo
-    Vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám
-    Ak máte chuť na sladké, dajte si radšej za hrsť orechov
-    Ovocie a pečivo jedzte iba doobeda    
-    Do jedálnička pridajte viac zeleniny a vlákniny

20. máj 2021

Súvisiace články

Zadržiavate moč? Zbystrite pozornosť

Retencia moču, teda neschopnosť vyprázdniť močový mechúr, je opakom inkontinencie. Ide však o závažný problém, ktorému je potrebné venovať pozornosť. Aké nepríjemnosti môže spôsobiť vedomé či chronické zadržiavan…

Inkontinencia vie potrápiť aj mužov

Aj úraz miechy alebo chirurgický zákrok môžu súvisieť so samovoľným pomočovaním. Kedy vám hrozí inkontinencia? Dočítate sa v našom článku. Kedy dochádza k inkontinencii Samovoľný únik moču sa môže objaviť u…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni