Zadržiavate moč? Zbystrite pozornosť

  • Prečítané 736x
  • 14. máj 2021

Retencia moču, teda neschopnosť vyprázdniť močový mechúr, je opakom inkontinencie. Ide však o závažný problém, ktorému je potrebné venovať pozornosť. Aké nepríjemnosti môže spôsobiť vedomé či chronické zadržiavanie moču, čo je príčinou a ako sa dá liečiť? Dozviete sa v našom článku.     

Prečo vzniká retencia?

Dôvodom retencie moču môže byť náhla (akútna) neschopnosť vyprázdniť močový mechúr, v dôsledku stiahnutia svalov, ktoré nedokážeme ovládať vôľou. U mužov môže tento problém súvisieť aj so zväčšenou prostatou, u žien sa môže objaviť aj v tehotenstve. Akútna retencia sa môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí prekonali operáciu v oblasti močového traktu, alebo užívajú silné analgetiká.

Retencia môže byť aj dlhodobá (chronická), ktorá je zvyčajne dôsledkom iných zdravotných ťažkostí. Prejavuje sa zväčšeným močovým mechúrom, ktorý sa pri močení nikdy celkom nevyprázdni. Charakteristický je pre ňu slabý a prerušovaný prúd moču, sprevádzaný nutkaním na močenie.

Čo hrozí, ak zadržiavame moč?    

Nedostatočne vyprázdnený močový mechúr je ideálnym prostredím pre množenie baktérií a rozvoj infekcie močových ciest. Moč tiež obsahuje vysokú hladinu minerálnych látok, čo vedie k vzniku močových kameňov. Hroziť preto môže aj chirurgický zákrok. Problémom je aj stúpajúci tlak na mechúr. Ten totiž môže spôsobiť, že moč tečie z mechúra naspäť do močovodov a obličiek. Ak dôjde k infekcii obličiek, ohrozený je celý organizmus, pretože infekcia môže spôsobiť otravu krvi. Dôsledkom dlhodobej retencie môže byť paradoxne aj samovoľný únik moču, dôsledkom pretekania.

Ako sa liečiť?

Zadržiavanie moču je závažným problémom, pri ktorom je nevyhnutné čo najskôr vyhľadať špecializovaného lekára – urológa. Ten vykoná urodynamické vyšetrenie, teda zmeria objem močového mechúra a tlak, ktorý je na neho vyvíjaný. Ak diagnostikuje retenciu, vyliečiť ju môže cievkovanie. Do močového mechúra sa zavedie cez močovú trubicu tenká cievka zo silikónu alebo latexu, ktorá umožní odvádzať moč z tela. 

 

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie