Stresová inkontinencia – 6 tipov ako ju zvládnuť bez stresu

  • Prečítané 102x
  • 25. október 2021

Príčiny vzniku inkontinencie sú rôzne. Nedobrovoľnému úniku moču môže dochádzať pri zvýšenej fyzickej námahe, behu, zdvíhaní bremien, pri kašli, kýchnutí alebo smiechu. Hovoríme o takzvanej stresovej inkontinencii. Jej pomenovanie nemá nič spoločné so psychickým stresom. Pri zvýšenom vnútro-brušnom tlaku môže klesnúť močový mechúr, krčok a močová rúra, oslabia sa svaly panvového dna, čo vedie k úniku moču. Stresová inkontinencia sa vyskytuje hlavne u žien. Môže byť spôsobená tehotenstvom, pôrodom alebo hormonálnymi zmenami v menopauze. Medzi ďalšie faktory, ktoré prispievajú k stresovej inkontinencii, patrí nesprávny životný štýl, chronický kašeľ, fajčenie a nadváha. 

Jednou z najpoužívanejších metód ako sa dá zistiť stresová inkontinencia je test kašľom. Pri kašli zapájame brušné svaly, ktoré vytvárajú tlak na mechúr a svaly panvového dna. 

6 tipov ako zvládať stresovú inkontinenciu:

1. Udržujte sa v kondícii

Aj keď dochádza k úniku moču pri zvýšenej fyzickej záťaži, mali by ste zostať aktívni. Pohyb je pre naše telo a duševnú pohodu najlepší liek. Beh nahraďte chôdzou, vyhnite sa skákaniu a dvíhaniu ťažkých bremien. Ak sa nechcete vzdať cvičenia vo fitnescentrách, na záver si pridajte pár cvikov na posilnenie panvového dna. 

2. Majte pri kašli moč pod kontrolou

Správnou technikou kašľania môžete výrazne ovplyvniť úniky moču. Ak už máte nutkanie na kašeľ, snažte sa čo najviac stiahnuť svaly panvového dna, pri kýchaní pomáha prekríženie nôh. 

3.  Dajte si pozor na nadváhu

Obezita zvyšuje riziko úniku moču až o 70 %. Zníženie hmotnosti jednoznačne vedie k zlepšeniu symptómov úniku moču. Nadváha spôsobuje väčší tlak na svalstvo panvového dna, čím sa oslabuje a neplní funkciu tak ako má.  

4.  Žite zdravo

Aj únik moču môžete ovplyvniť vlastným životným štýlom. Obezita, fajčenie, alkohol zvyšujú riziko vzniku inkontinencie. Dodržujte pitný režim, obmedzte kávu na jednu za deň, vyhnite sa močopudným nápojom. Zvýšte príjem zeleniny, ovocia a vlákniny. Ale dajte si pozor na tie, ktoré sú močopudné.

5.  Precvičujte si svaly panvového dna

Pri stresovej inkontinencii je najväčšia pravdepodobnosť k zlepšeniu stavu až o 80 %. Najlepšou prevenciou je posilňovanie svalov panvového dna. Cviky sú nenáročné a zvládne ich každý doma. Najlepšie na nich je, že ich viete aplikovať v sede, v stoji pri varení, či iných činnostiach. Existuje množstvo videonávodov pod dohľadom skúsených fyzioterapeutov.

6.  Používajte vhodné pomôcky

Ak už vám moč uniká, siahnite po absorpčných pomôckach. Vložky, naťahovacie nohavičky sú spoľahlivé a vďaka nim sa môžete cítiť pohodlne a bez obáv z pretečenia.
 

Inkontinencia je síce nepríjemná, ale keď sa budete držať spomínaných odporúčaní, môžete mať únik moču pod kontrolou.
 

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie