Mýty a fakty: Poznáte pravdu o inkontinencii?

Mýty a fakty: Poznáte pravdu o inkontinencii?

Únik moču je delikátna téma, o ktorej sa málokedy hovorí otvorene. Vzniká tak veľa mýtov, ktoré nie sú založené na skutočných skúsenostiach. Prečítajte si, v čom sa ľudia v súvislosti s únikom moču najčastejšie mýlia.

Záležitosť seniorov? Vôbec nie

Inkontinenciu si často spájame so staršími ľuďmi. Nie je to však úplne pravda. Sú rôzne stupne a typy úniku moču a postihujú ľudí rôznych vekových kategórií. U žien je najčastejšie príčinou ochabnutie svalov panvového dna, ktoré môže byť spôsobené nielen rastúcim vekom, ale aj veľkou fyzickou záťažou. K takejto dochádza pri častej fyzickej námahe, no najviac dostáva panvové dno zabrať počas pôrodu.

Inkontinencia je tak často súčasťou života mladých mamičiek. Takáto forma je však dobre liečiteľná a vieme sa jej účinne zbaviť.

Únik moču zažívajú aj muži

Je vyvráteným mýtom, že sa inkontinencia týka iba žien. Faktom je, že ju zažíva každý piaty dospelý. S pribúdajúcim vekom sa pomer mužov a žien trpiacich neželaným únikom moču vyrovnáva.

U mužov je únik moču najčastejšie spôsobený problémami s prostatou. Zväčšujúca sa prostata tlačí na močovú trubicu a spôsobuje tak bolesti a ťažkosti pri močení. V súčasnosti je však liečba tzv. benígnej hyperplázie prostaty na veľmi dobrej úrovni.

Zabudnite na menštruačné vložky

Niektoré ženy, ktoré majú skúsenosť s ľahkou inkontinenciou zo začiatku siahnu po menštruačných vložkách. Lepšie je v takejto situácii si dobre premyslieť, akú pomôcku zvolíte. Menštruačné vložky majú iný účel, nie sú vhodné na každodenné používanie.

Inkontinenčné pomôcky sú vyvíjané špecialistami a kladú mimoriadny dôraz na jedinečné potreby, ktoré zažívajú ľudia pri úniku moču. Na rozdiel od bežných menštruačných vložiek sú schopné pohltiť dostatočné množstvo tekutiny a uchovať ju bez zápachu vďaka zložke Odour Neutralizér. Aby ich bolo možné nosiť pravidelne, hoci aj každý deň, všetky vložky MoliCare sú vyvíjané tak, aby dobre sedeli na akejkoľvek postave, prispôsobili sa telu a obsahujú aloe vera, ktorý udržiava pokožku v intímnych partiách sviežu a zdravú. Sú preto vhodné na každodenné pohodlné nosenie bez strachu z pretečenia.

Pitný režim pomáha

Často u ľudí s inkontinenciou vzniká dojem, že by mali obmedziť príjem tekutín, najmä pokiaľ sa vyberú na prechádzku alebo dlhší pobyt mimo toalety. Opak je pravdou!

Pitný režim je dôležité dodržiavať aj pri úniku moču. Čím menej tekutín človek vypije, tým je moč koncentrovanejší a udržať ho môže byť náročnejšie. Znamená to, že čím menej pijeme, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť úniku moču. Pitný režim je preto dôležitý rovnako, ako u ľudí, ktorí nemajú skúsenosť s inkontinenciou.

Ďalšie zaujímavé a užitočné informácie o inkontinencii nájdete v našom magazíne.
 

15. október 2020

Súvisiace články

Menopauza a inkontinencia

Čo je menopauza Menopauzou označujeme obdobie v živote ženy, keď dochádza k útlmu funkcie vaječníkov, znižuje sa tvorba estrogénu a progesterónu. Menštruácia postupne slabne, predlžujú sa intervaly a nakoniec …

Inkontinencia ma prekvapila

Možno sa to stalo i vám. Na ten trápny pocit, keď ste si prvýkrát všimli únik moču, asi tak ľahko nezabudnete.  Až do štyridsiatky  som si myslela, že mňa sa inkontinencia netýka, a že je to skôr záleži…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni