Neviete na čom ste? Pomôžeme vám zorientovať sa

  • Prečítané 49x
  • 15. júl 2020

Prinášame vám prehľad stupňov inkontinencie podľa rozsahu úniku moču. Nájsť kategóriu, s ktorou sa podľa opisu najlepšie stotožňujete, vám pomôže lepšie sa zorientovať vo výbere pomôcok a zabezpečiť si tak komfortný a ničím nerušený každodenný život.

Máte neustály pocit nutkania?

Zrazu sa vám chce ísť na toaletu a nestihnete dôjsť bez toho, aby vám uniklo aspoň malé množstvo moču. Ide o takzvaný syndróm hyperaktívneho močového mechúra. Často sa vyskytuje u mužov po operácii prostaty alebo u žien, z neznámych dôvodov, najmä vo vyššom veku. Či i de o menší alebo väčší objem uniknutého moču, hovoríme o urgentnej inkontinencii.

Pri takýchto komplikáciách sa odporúča najmä obmedziť močopudné nápoje a potraviny, ako je káva, čaj či melón. Ak vám sú tieto príznaky povedomé, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám pomôže podľa rozsahu inkontinencie presne určiť možnosti liečby a vybrať správnu pomôcku, ktorá vám zabezpečí pohodlie počas celého dňa.

Nutkanie necítite, no aj tak nestihnete dôjsť na toaletu?

Z preplneného močového mechúra môžu samovoľne vytekať kvapky moču, napriek tomu, že mechúr neupozorní na potrebu ísť na toaletu. Ide o inkontinenciu z pretekania. Prevažne sa vyskytuje u pacientov s chronickým ochorením. Môže sa vyskytnúť, ak trpíte cukrovkou alebo nervovými ochoreniami.

Príčinou, prečo vás mechúr „zabúda“ upozorniť na potrebu močiť, je nesprávne fungovanie jeho receptorov alebo ich poškodenie, napríklad v dôsledku operácie. Inkontinencia z pretekania nastáva vtedy, keď sa prekročí objem mechúra a moč samovoľne pretečie. V tomto prípade existuje aj riziko akútnej retencie, takého intenzívneho zadržania moču, po ktorom pacient vôbec nie je schopný sa vymočiť. Ide o veľmi bolestivú záležitosť, pri ktorej je nevyhnutný lekársky zákrok.

Ak trpíte opísanými príznakmi, neváhajte čo najskôr konzultovať svoj stav s lekárom. Môžete sa tak vyhnúť veľmi nepríjemným ťažkostiam.

Vylučovanie úplne mimo kontrolu 

Úplná neschopnosť ovládať vylučovanie je väčšinou spojená nielen s únikom moču, ale i stolice. Príčinou sú neurologické diagnózy, ktoré spôsobujú, že pacient pociťuje zvýšenú dráždivosť a úplne nekoordinované močenie, ktoré má vplyv na celkovú vylučovaciu funkciu pacienta. Ide o takzvanú reflexnú inkontinenciu.

Ak neviete s presnosťou určiť, ktorý druh inkontinencie sa vás týka, a aké pomôcky by ste mali zvoliť, nájdite si 2 minúty času a otestujte sa s nami. Na základe vyplnenia jednoduchého anonymného dotazníka vám pomôžeme priblížiť, o aký druh inkontinencie vo vašom prípade ide a poskytneme vám odporúčania pre ďalšie potrebné kroky.
 

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie