Neviete na čom ste? Pomôžeme vám zorientovať sa

Neviete na čom ste? Pomôžeme vám zorientovať sa

Prinášame vám prehľad stupňov inkontinencie podľa rozsahu úniku moču. Nájsť kategóriu, s ktorou sa podľa opisu najlepšie stotožňujete, vám pomôže lepšie sa zorientovať vo výbere pomôcok a zabezpečiť si tak komfortný a ničím nerušený každodenný život.

Máte neustály pocit nutkania?

Zrazu sa vám chce ísť na toaletu a nestihnete dôjsť bez toho, aby vám uniklo aspoň malé množstvo moču. Ide o takzvaný syndróm hyperaktívneho močového mechúra. Často sa vyskytuje u mužov po operácii prostaty alebo u žien, z neznámych dôvodov, najmä vo vyššom veku. Či i de o menší alebo väčší objem uniknutého moču, hovoríme o urgentnej inkontinencii.

Pri takýchto komplikáciách sa odporúča najmä obmedziť močopudné nápoje a potraviny, ako je káva, čaj či melón. Ak vám sú tieto príznaky povedomé, mali by ste navštíviť lekára. Ten vám pomôže podľa rozsahu inkontinencie presne určiť možnosti liečby a vybrať správnu pomôcku, ktorá vám zabezpečí pohodlie počas celého dňa.

Nutkanie necítite, no aj tak nestihnete dôjsť na toaletu?

Z preplneného močového mechúra môžu samovoľne vytekať kvapky moču, napriek tomu, že mechúr neupozorní na potrebu ísť na toaletu. Ide o inkontinenciu z pretekania. Prevažne sa vyskytuje u pacientov s chronickým ochorením. Môže sa vyskytnúť, ak trpíte cukrovkou alebo nervovými ochoreniami.

Príčinou, prečo vás mechúr „zabúda“ upozorniť na potrebu močiť, je nesprávne fungovanie jeho receptorov alebo ich poškodenie, napríklad v dôsledku operácie. Inkontinencia z pretekania nastáva vtedy, keď sa prekročí objem mechúra a moč samovoľne pretečie. V tomto prípade existuje aj riziko akútnej retencie, takého intenzívneho zadržania moču, po ktorom pacient vôbec nie je schopný sa vymočiť. Ide o veľmi bolestivú záležitosť, pri ktorej je nevyhnutný lekársky zákrok.

Ak trpíte opísanými príznakmi, neváhajte čo najskôr konzultovať svoj stav s lekárom. Môžete sa tak vyhnúť veľmi nepríjemným ťažkostiam.

Vylučovanie úplne mimo kontrolu 

Úplná neschopnosť ovládať vylučovanie je väčšinou spojená nielen s únikom moču, ale i stolice. Príčinou sú neurologické diagnózy, ktoré spôsobujú, že pacient pociťuje zvýšenú dráždivosť a úplne nekoordinované močenie, ktoré má vplyv na celkovú vylučovaciu funkciu pacienta. Ide o takzvanú reflexnú inkontinenciu.

Ak neviete s presnosťou určiť, ktorý druh inkontinencie sa vás týka, a aké pomôcky by ste mali zvoliť, nájdite si 2 minúty času a otestujte sa s nami. Na základe vyplnenia jednoduchého anonymného dotazníka vám pomôžeme priblížiť, o aký druh inkontinencie vo vašom prípade ide a poskytneme vám odporúčania pre ďalšie potrebné kroky.
 

15. júl 2020

Súvisiace články

Inkontinencia ma prekvapila

Možno sa to stalo i vám. Na ten trápny pocit, keď ste si prvýkrát všimli únik moču, asi tak ľahko nezabudnete.  Až do štyridsiatky  som si myslela, že mňa sa inkontinencia netýka, a že je to skôr záleži…

Ľahká inkontinencia

Tento zdravotný problém je charakteristický občasným únikom moču, tzv. po kvapkách. Môže sa objaviť i pri vyššej fyzickej námahe, kýchnutí, kašlaní alebo v tehotenstve, a to 1 až 2x denne. Ľahká inkontinencia zna…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni