Obezita a jej vplyv na zdravie a únik moču

"Aby Vám už nič neušlo"

Inkontinencia ovplyvňuje kvalitu života miliónov ľudí po celom svete. Tento stav môže mať rôzne príčiny a ovplyvňovať ho môžu aj rôzne aspekty života, vrátane hmotnosti. Nadhmotnosť a obezita sú jedným z rizikových faktorov pre vznik inkontinencie, ale aj iných pridružených ochorení. 

Obezita je chronické, recidivujúce a progredujúce ochorenie s vysokou prevalenciou na celom svete. Ak máme váhu vyššiu ako by sme mali mať, treba si uvedomiť, že to nie je len kozmetický problém.  Obezita môže výrazne zvyšovať kardiometabolické ochorenia, najmä riziko rozvoja diabetes mellitus 2. typu, niektorých nádorových ochorení, ochorení pečene a v neposlednom rade aj vznik inkontinencie.    

Inkontinencia a obezita

Pri obezite dochádza k zvýšenému tlaku na močový mechúr. Prebytočné tukové tkanivo, ktoré sa hromadí v oblasti brucha a panvy u ľudí s vyššou váhou vyvíja tlak na močové ústrojenstvo. Tento tlak môže oslabiť svaly močového mechúra a panvového dna, čo môže spôsobiť únik moču. 

Nedostatok pohybu, fyzickej aktivity, a nevyvážená strava hrajú kľúčovú úlohu v prevencii obezity. Vzniká v dôsledku nerovnováhy medzi príjmom a výdajom kalórií. Ak prijímame viac kalórií ako spotrebujeme, telo začne ukladať prebytočné kalórie vo forme tukov, čo vedie k nárastu hmotnosti. 

Strava bohatá na vyvážené zdroje živín, ako sú ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a bielkoviny, môže poskytnúť telu potrebné živiny na správne fungovanie. Zároveň cítime pocit nasýtenia. Naopak, strava s vysokým obsahom nezdravých tukov, cukrov a rafinovaných sacharidov môže mať nízku nutričnú hodnotu, vyvoláva pocit hladu, podnecuje k prejedaniu sa, čo spôsobuje nárast hmotnosti. 

Účinná prevencia

Zmena životného štýlu, zdravé stravovanie a pohyb, môžu byť kľúčom k zvládnutiu obezity a s ňou spojenou inkontinenciou. Podľa odborníkov by mala byť liečba obezity tímovou prácou lekára prvého kontaktu, špecialistov, chirurgov, no zahŕňa aj nutričných terapeutov, trénerov, psychológov a ďalších odborníkov.    

11. apríl 2024

Súvisiace články

Príčiny vzniku inkontinencie

Strácate kontrolu nad močením alebo vyprázdňovaním? Nedôjdete včas na toaletu? Inkontinenciu zažívajú desiatky tisíc žien a mužov. Aby sme problémom s inkontinenciou predchádzali, je dôležité poznať jej možn…

Starostlivosť o zrelú pokožku

Pokožka neustále starne, ale výrazné zmeny sa prejavia až po dosiahnutí veku 50 rokov. Je dôležité si uvedomiť, že starnutie nejde zastaviť, no správnou starostlivosťou o pokožku a zdravým životným štýlom je možn…

MOVEMBER

November je mesiacom, kedy si muži po celom svete nechávajú narásť fúzy a bradu. Ide o iniciatívu známu ako "Movember", ktorá zdôrazňuje význam prevencie a výskumu mužských zdravotných problémov, ako je rakovina …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni