Príčiny vzniku inkontinencie

Príčin môže byť niekoľko

Strácate kontrolu nad močením alebo vyprázdňovaním? Nedôjdete včas na toaletu? Inkontinenciu zažívajú desiatky tisíc žien a mužov. Aby sme problémom s inkontinenciou predchádzali, je dôležité poznať jej možné príčiny.

Vek a starnutie 

Najvýznamnejším faktorom vzniku inkontinencie je vek a s ním súvisiaci proces starnutia. Vekom dochádza k oslabeniu svalových tkanív vrátane tých, ktoré kontrolujú funkciu močového mechúra. Pokles estrogénu po menopauze u žien a zväčšenie prostaty u mužov môžu tiež ovplyvniť vznik inkontinencie. Tento stav môže byť dočasný a s pomocou odborníka vieme príznaky zmierniť.

Tehotenstvo a pôrod

Aj u mladých žien sa môže vyskytovať inkontinencia. Počas tehotenstva a pôrodu dochádza k výraznému tlaku na panvové svaly a tkanivá. Narastajúci plod v maternici vyvíja tlak na močový mechúr a panvové svaly. Počas pôrodu sa svaly panvového dna musia roztiahnuť a uvoľniť. V niektorých prípadoch sa môžu oslabiť. Oslabené panvové dno sa postupne po určitom čase upraví, urýchliť to môžu pomôcť aj cviky na panvové dno.

Chronické a iné ochorenia

Pri niektorých chronických ochoreniach, ako sú napríklad diabetes mellitus, astma, chronická zápcha, dochádza k podráždeniu sliznice močových ciest a následne k vzniku inkontinencie. Aj neurologické ochorenia, ako skleróza multiplex alebo Parkinsonova choroba, môžu ovplyvniť funkciu močového mechúra a panvových svalov.

Chirurgické zákroky

Určité chirurgické zákroky, ktoré ovplyvňujú panvové orgány, môžu spôsobovať inkontinenciu. Týka sa to najmä mužov po operácii prostaty, u žien po operácii panvových orgánov. 

Neodkladajte návštevu odborníka

Či ide o problém ochabnutých svalov panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva alebo iný zdravotný problém, obráťte sa na odborníka, ktorý vám presne stanoví diagnózu a odporúča vám vhodnú liečbu.

Aj s únikom moču môžete byť v suchu

Na zvládnutie neželaných únikov moču sú dostupné absorpčné pomôcky, ktoré sa postarajú o diskrétne riešenie v prípade ľahkej inkontinencie a spoľahlivú pomoc v prípade ťažkého úniku moču. Vďaka nim sa budete cítiť komfortnejšie, bez obáv z pretečenia a zápachu. 

 

 

 

29. január 2024

Súvisiace články

Starostlivosť o zrelú pokožku

Pokožka neustále starne, ale výrazné zmeny sa prejavia až po dosiahnutí veku 50 rokov. Je dôležité si uvedomiť, že starnutie nejde zastaviť, no správnou starostlivosťou o pokožku a zdravým životným štýlom je možn…

MOVEMBER

November je mesiacom, kedy si muži po celom svete nechávajú narásť fúzy a bradu. Ide o iniciatívu známu ako "Movember", ktorá zdôrazňuje význam prevencie a výskumu mužských zdravotných problémov, ako je rakovina …

Zatočte s enurézou

Nočná enuréza, známa aj ako nočné pomočovanie, trápi približne 2 percentá dospelých. Nie je to síce alarmujúce číslo, ale ani nezanedbateľné. Ide o stav, kedy dochádza k nekontrolovanému úniku moču počas nočného …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni