Poznáte dobre bylinky? Nepite ich viac ako treba, mnohé môžu byť aj močopudné

Poznáte dobre bylinky? Nepite ich viac ako treba, mnohé môžu byť aj močopudné

Po horúcom lete prichádza úľava a ochladenie. Jeseň, na ktorú sme tak dlho čakali, ale nezačína úplne podľa našich predstáv. Príchod chladnejších dní je spájaný s prechladnutím  a ochoreniami horných dýchacích ciest. Siahame po overených bylinkách, nápomocných pri prechladnutí a chrípke. 


Bylinné čaje si popíjame aj počas celého roka pre ich liečivé a preventívne účinky. Mali by sme však o nich vedieť, že niektoré z nich majú aj močopudné účinky, čím prispievajú k častejšiemu močeniu. Mnohé pôsobia priaznivo svojimi protizápalovými účinkami na zdravie močových ciest a mechúra, a majú aj množstvo iných terapeutických účinkov. 


Púpava lekárska 


Púpava patrí medzi najdostupnejšie rastliny, ktoré rastú ako burina v záhradách, na trávnikoch a lúkach. Používa sa na podporu imunity, na prevenciu  chrípky a nádchy, posilňuje funkciu pečene, žlčníka a obličiek. Má močopudné účinky. 


Baza čierna


Čaj z bazy pomáha pri prechladnutí, zahlienení priedušiek a pre jej laxatívne účinky aj pri problémoch pri zápche. Môžete si ju usušiť alebo z nej pripraviť obľúbený sirup.


Materina dúška


Materina dúška sa používa na potlačenie príznakov zápalov hrdla, priedušiek aj nosohltana, pomáha pri hnačke alebo nadúvaní, zmierňuje nervozitu a pomáha pri nespavosti. Pôsobí tiež močopudne. 


Podbeľ liečivý 


Má miene močopudné účinky. Obsahuje vitamín C. Čaj z podbeľu liečivého sa zvykne piť pri zápaloch horných dýchacích ciest, prechladnutí a prejavoch chrípky. V náleve je účinný ako kloktadlo pri bolestiach  hrdla alebo ako obklad na zapálené žily a zle hojace sa rany.


Šípky


Šípky si môžete nazbierať a usušiť aj sami. Práve jeseň, po prvých ranných mrazoch, je doba na ich zber. Šípky rastú v kríkoch na okrajoch záhrad a lesa. Čaj zo šípok je obľúbeným nápojom najmä v zime pre ich vysoký obsah vitamínu C. Posilňujú imunitu, prečisťujú obličky a pôsobia antibakteriálne. Sú vhodné pre diabetikov, pretože udržujú rovnováhu inzulínu a glukózy v tele, vďaka čomu môžu zabrániť náhlemu poklesu alebo zvýšeniu cukru v krvi. U mužov pôsobia priaznivo na zvýšenie libida a potencie.  Zo šípok si môžete pripraviť šípkový čaj, sirup alebo džem.


Odporúčanie:
Mnohé liečivé byliny sú protizápalové s blahodárnymi účinkami na naše zdravie. Sú dostupné, a preto si ich môžete usušiť aj doma, alebo zakúpiť v lekárňach. Myslite však ale na ich močopudné účinky, preto pri úniku moču si ich vychutnávajte po dúškoch v malých množstvách.   

 

12. október 2022

Súvisiace články

Dôsledky diastázy

Brušná diastáza nie je len estetický problém, môže spôsobovať bolesti dolných končatín, stehien, krížov, zápchu a iné tráviace ťažkosti. Mnohé ženy pociťujú aj bolesť svalov panvového dna a s tým súvisiaci aj nek…

Muži, nehanbite sa byť zdraví!

O inkontinencii u mužov sa veľa nehovorí. Aj preto ju považujú za citlivú tému. Napriek tomu s ňou má skúsenosť po 65 roku života skúsenosť až tretina. Vyhýbanie sa riešeniu však so sebou môže niesť vážnejšie zdr…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni