Ušetrite si starosti: poradiť sa s odborníkom nie je hanba

Ušetrite si starosti: poradiť sa s odborníkom nie je hanba

Chodíte na toaletu viac ako 7-krát denne? Zaznamenali ste únik moču pri fyzickej záťaži či kýchnutí, budíte sa na neustále nutkanie močiť? Máte pocit, že nemôžete kontrolovať svoj mechúr? Ide o vaše zdravie, preto neváhajte vyhľadať pomoc.

Návšteva lekára kvôli delikátnym zdravotným ťažkostiam sa môže javiť ako nepríjemná záležitosť. Mnohí ju preto odkladajú až do bodu, kedy je príliš neskoro. Včasná konzultácia s odborníkom však nemôže byť na škodu. Prečítajte si, čo vám môže priniesť návšteva lekára a odhodlanie riešiť inkontinenciu s odborníkom.

Včasná diagnostika môže odstrániť problém

Inkontinencia sa nepozerá na vek. Aj v mladom veku sa vyskytuje únik moču, ktorý môže byť dočasný, napríklad po pôrode. Neberte riešenie do vlastných rúk a obráťte sa na lekára. Iba odborník dokáže správne posúdiť, aké kroky podniknúť k odstráneniu problému tak, aby zmizol čo najskôr. Domáca diagnostika „na vlastnú päsť“ môže komplikácie s močením, naopak, predĺžiť.

Odborník pomôže nastaviť vhodnú liečbu

Či ide o neustále nutkanie, únik pár kvapiek moču, alebo stredne silnú až silnú inkontinenciu, nebojte sa zveriť s týmto tajomstvom otvorene svojmu lekárovi. Len odborník vie správne vyhodnotiť váš zdravotný stav, vykonať potrebné vyšetrenia a určiť, aké riešenie je potrebné. V niektorých prípadoch pomôžu cviky, v iných je nevyhnutné absolvovať operáciu. Nebudete však vedieť na čom ste, pokiaľ sa budete vyhýbať vyšetreniu.

Pomoc s výberom pomôcok

Na trhu je celý rad pomôcok na rôzne stupne inkontinencie, ktoré sú vyvíjané presne pre potreby človeka, ktorý zažíva únik moču. Rozlišujú sa podľa stupňa absorpcie, veľkosti, ale aj preferencie nosenia. Lekári majú o pomôckach prehľad a poznajú výhody i nevýhody týchto produktov. Na základe posúdenia rozsahu komplikácií tak môžu byť najpovolanejšími radcami pri výbere tej správnej pomôcky, ktorá pohodlne sadne a podrží vás v tej najdelikátnejšej situácii.

Potešíte aj peňaženku

Návšteva lekára vám nielen pomôže udržať inkontinenciu pod kontrolou a vrátiť sa do každodenného života bez fyzických obmedzení. Môže vám priniesť aj úsporu. Niektoré inkontinenčné vložky či nohavičky sú preskripčné, preto ak vám ich lekár predpíše, sú hradené poisťovňou v rozsahu, ktorý závisí od stupňa inkontinencie. Ten môže posúdiť iba lekár, u ktorého absolvujete vyšetrenie.

Na koho sa obrátiť?

Cítite komplikácie s udržaním moču alebo nutkanie na močenie a pocit, že neovládate močový mechúr? Navštívte svojho všeobecného praktického lekára, gynekológa alebo urológa. Títo špecialisti vám môžu pomôcť zvýšiť každodenný komfort a zbaviť sa zbytočných komplikácií.
 

24. jún 2020

Súvisiace články

Inkontinencia ma prekvapila

Možno sa to stalo i vám. Na ten trápny pocit, keď ste si prvýkrát všimli únik moču, asi tak ľahko nezabudnete.  Až do štyridsiatky  som si myslela, že mňa sa inkontinencia netýka, a že je to skôr záleži…

Ľahká inkontinencia

Tento zdravotný problém je charakteristický občasným únikom moču, tzv. po kvapkách. Môže sa objaviť i pri vyššej fyzickej námahe, kýchnutí, kašlaní alebo v tehotenstve, a to 1 až 2x denne. Ľahká inkontinencia zna…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni