Žite aktívne aj so sklerózou multiplex

Aby vám už nič neušlo!

Skleróza multiplex (SM) je celoživotné autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Pacienti pociťujú svalovú slabosť, poruchu citlivosti, zlú koordináciu pohybu. Aktívny životný štýl je dôležitou súčasťou zvládania tohto ochorenia a môže významne prispieť k zlepšeniu kvality života.

Skleróza multiplex sa objavuje najčastejšie medzi 20. - 40. rokom. Trikrát viac u žien. Každý pacient s diagnózou sclerosis multiplex môže mať nástup choroby iný, niekedy prejde niekoľko rokov, kým sa z prvých príznakov nakoniec diagnostikuje roztrúsená skleróza. 


Medzi prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, náhle ochrnutie končatín a v neposlednom rade aj inkontinencia a poruchy vyprázdňovania. Ak pociťujete tieto príznaky, poraďte sa svojím lekárom.


Problémy s močením pri skleróze multiplex môžu byť ovplyvnené viacerými príčinami: 

 

  •  Hyperaktívny močový mechúr

Poškodená aktivita nervov môže spôsobiť, že sa močový mechúr sťahuje príliš často alebo nekontrolovane, čo môže viesť k hyperaktivite močového mechúra a častému nutkaniu na močenie.

  •  Poruchy vyprázdňovania 

Pri poruche vyprázdňovania sa močový mechúr nedokáže úplne vyprázdniť, čím sa zvyšuje riziko infekcií. To môže viesť k jeho preplneniu a následnému úniku moču. 

  • Svalová slabosť a spasticita

Slabosť svalov panvového dna a spasticita môžu znižovať schopnosť kontrolovať močenie.


Zostaňte aktívni i napriek ochoreniu SM  


Fyzická aktivita, vyvážená strava a pozitívny prístup k životu môžu výrazne ovplyvniť váš celkový zdravotný stav. Pravidelný pohyb môže pomôcť zlepšiť svalovú silu a rovnováhu, čo zmierňuje niektoré príznaky SM, ako sú slabosť a problémy s koordináciou. Odporúča sa rýchla chôdza, plávanie či bicyklovanie. Najdôležitejšia je pravidelnosť! 


Inkontinencia pod kontrolou


Inkontinencia môže výrazne zhoršiť kvalitu života pacientov so sklerózou multiplex, preto je dôležité, aby ste úniku moču venovali dostatočnú pozornosť. Siahnite po absorpčných pomôckach, ktoré vám pomôžu zvládať vaše aktivity bez obmedzení a obáv z pretečenia. S vhodnými inkontinenčnými pomôckami a odhodlaním cvičiť je možné neraz dostať únik moču úplne pod kontrolu. Pre aktívnych ľudí sú k dispozícii v rôznych veľkostiach naťahovacie nohavičky MoliCare ® Lady Pants. Nosia sa ako bežná spodná bielizeň, dodajú vám pocit istoty a bezpečia vďaka extra rýchlej nasiakavosti, postranným gumičkám, ktoré 

30. máj 2024

Súvisiace články

Inkontinencia u mužov

Čo spôsobuje inkontinenciu? Inkontinencia môže vzniknúť z rôznych príčin. Ochabnutie svalov panvového dna je najčastejší dôvod, prečo inkontinencia trápi hlavne ženy. Tehotenstvo a pôrody sú pre svaly pa…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni