Príbeh pani Daniely, 58: Na inkontinenciu som si zvykla.

Príbeh pani Daniely, 58: Na inkontinenciu som si zvykla.

Ešte pred 7 rokmi som o inkontinencii ani nesnívala. Dnes je súčasťou môjho života. Zo začiatku som si prešla peklom, ale dnes opäť som našla šťastie a zmysel života. Preto by som sa rada podelila o svoj príbeh. 

Mne sa to stať nemôže

Je o mne známe, že žijem aktívnym životom už od malička. A tak som viedla vždy aj moje ratolesti. S manželom a deťmi sme odjakživa boli vášnivými turistami. Každú voľnú chvíľu sme trávili na horách. Neboli to žiadne prechádzky, ale niekoľkohodinové túry. A keď sme neboli na horách, udržiavala som sa v kondícii aj vďaka behaniu a bicyklovaniu. A preto by mi ani vo sne nenapadlo, že aj mne sa to raz môže stať, že mi „cvrkne“. 

Moje začiatky s inkontinenciou

Po päťdesiatke som začala na sebe pozorovať zmeny. Návaly tepla sa striedali s pocitom chladu. K tomu sa pridala únava, niekedy som pocítila neopísateľnú slabosť, akú som ešte nezažila. Vedela som, že ide v mojom veku o menopauzu. Postupne sa tieto príznaky vytratili, a ja som si vydýchla. Nie však na dlho. Pamätám si na ten večer, pretože som sa od hanby skoro prepadla. Sedela som s kamarátkou v kaviarni. Dlho sme sa nevideli, rozprávali sme si zážitky, aj sme sa nasmiali. Zrazu som len pocítila nutkanie na močenie. Vstala som a ponáhľala sa na toaletu, na ktorú som už nedobehla. Cítila som sa, akoby sa mi zrútil svet. Dúfala som, že to bola iba malá nehoda prvý a posledný krát. Po určitom čase som začala si na sebe všímať, že už pri zvýšenej aktivite alebo kýchnutí som sa pomočila. Uzavrela som sa sama do seba, nechodila som už ani s rodinou na hory, bála som sa, že nedôjdem na toaletu. Manžel si na mne hneď všimol, že nie je niečo v poriadku, ale ja som sa so svojim problémom nikomu nezdôverila. Cítila som sa veľmi osamelá, mala som pocity úzkosti. 

Nabrala som odvahu navštíviť odborníka

Asi po pol roku trápenia som sa odhodlala navštíviť svoju gynekologičku. Vysvetlila mi, že s menopauzou môže dochádzať k oslabeniu svalov močového mechúra. Odporučila mi cviky na posilnenie panvové dna. Zlepšenie som pocítila už po 2 mesiacoch.  
Predpísala mi používanie absorpčných pomôcok, čomu som sa najskôr bránila. Ale až keď som ich vyskúšala, môj život sa opäť vrátil do bežných koľají. Vďaka inkontinenčným nohavičkám sa môžem opäť vydať na dlhšie túry bez obáv, že nedôjdem na toaletu. Sú nenápadné a nikto si ich na mne nevšimne. 

Otvorene o prevencii

Teraz viem, že už dávno som mala navštíviť odborníka a nemusela som prežívať tento strach. Nemám problém otvorene sa s kamarátkou porozprávať o inkontinencii. Tiež sa mi zdôverila s rovnakým problémom. Viem, že nie som v tom sama. 
      
 

 

21. júl 2021

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni