Prostata a pivo. Ako spolu súvisia?

Prostata a pivo. Ako spolu súvisia?

Zväčšená prostata, teda benígna hyperplázia prostaty, je najčastejší dôvod, prečo muži navštevujú urológa. Zásadnú úlohu hrajú genetické predispozície, ale nezanedbateľný vplyv má i životospráva. Asi len málokoho by napadlo, že problémy s prostatou môžu súvisieť s konzumáciou piva. Aký vplyv má teda pivo na problémy s prostatou?

Koľko pív je už veľa?

Pivo, víno či tvrdý alkohol, len málokto si dokáže predstaviť oslavu, posedenie s kamarátmi alebo kolegami bez alkoholu. Do zdravého životného štýlu však alkoholické nápoje patria len v obmedzenom množstve.
Výskumy ukazujú, že pozitívny vplyv na zdravie má pravidelné pitie menšieho množstva alkoholu, ideálne k jedlu. Takže pivo k obedu či večer pohár vína. Naopak nárazové pitie väčšieho množstva alkoholu predstavuje pre telo veľkú záťaž a môže časom spôsobiť problémy so zväčšenou prostatu a ďalšie ochorenia.
Aké množstvo alkoholu sa považuje za prijateľné a bezpečné? Súčasné odporúčania pre pravidelnú dennú konzumáciu sú 2 jednotky alkoholu pre muža a 1 pre ženu. 1 jednotka znamená 10 g ethanolu. Koľko gramov etanolu má jedno pivo či pohár vína?

Druh nápoja

Množstvo

Množstvo etanolu

Pivo 10°

0,5 l

16,2 g

Víno

0,2 l

15,0-19,7g

Liehovina 40 %

0,05 l

15,8 g

Tieto odporúčania sa týkajú zdravých osôb, v prípade väčšiny ochorení vám lekár nariadi alkohol úplne vynechať. Týka sa to aj pacientov so zväčšenou prostatou.

Ako zistíte, že vaša prostata nie je v poriadku?

Zväčšujúca sa prostata tlačí na močovú trubicu a spôsobuje tak rôzne obtiaže s močením.

  • častá potreba močenia
  • slabý prúd moču
  • problematické močenie (hlavne ráno)
  • nutkanie tlačiť pri močení
  • nedokonalé vyprázdnenie močového mechúra

Problémy s prostatou môžu viesť k inkontinenci z pretekania, teda k samovoľnému úniku moču.

Samovyšetrenie prostaty a semenníkov – ako na to?

Nájdite si každý mesiac chvíľku na kontrolu prostaty a semenníkov. Ako na to? 
Najvhodnejší čas na vyšetrenie semenníkov a prostaty je bezprostredne po teplom kúpeli alebo v sprche. Vtedy sú semenníky uvoľnené. Zdravé semenníky majú prirodzenú veľkosť a farbu kože. 
Hmatom oboma rukami overte, či si vo vnútri semenníkov nie sú nejaké hrčky, zatuhnutia či nepravidelnosti. Každú zatvrdlinu v semenníku, či už bolestivú alebo nie, by mal vyšetriť odborník, najlepšie urológ. 
O zdraví prostaty vám veľa napovie ejakulácia. Dôvodom k návšteve lekára by mala byť nevýrazná ejakulácia, malé množstvo semena i zmeny jeho kvality, ako je farba či hustota.

Masáž prostaty ako prevencia

Masáž prostaty je účinnou prevenciou proti benígnej hyperplázii prostaty i rakovine. Masáž upravuje hladinu hormónov a vďaka tomu pozitívne ovplyvňuje napr. aj sklony k plešateniu.
Masáž prostaty si môže muž urobiť i sami, ale je to trochu komplikovanejšie, pretože sa masáž prostaty robí cez konečník. Príjemnejším i praktickejším riešením je masáž prostaty začleniť do sexuálnych praktík s partnerkou. Môžete vyskúšať aj špecializované masážne salóny, ktoré túto preventívnu techniku ponúkajú.

Ako na masáž prostaty?

  • Najlepšia poloha je v ľahu na bruchu, alebo na chrbte.
  • Muž sa musí úplne uvoľniť, následne môžete začať s dráždením okolo konečníku. 
  • Prst strčte dovnútra konečníka nahmatajte prostatu (nachádza sa v podbrušku, má guľovitý tvar veľkosti vlašského orechu).
  • Jemnými pohybmi prostatu masírujte.

Ako často by ste mali robiť masáž prostaty? Ideálna frekvencia je raz až dvakrát mesačne. Ak je prostata na dotyk citlivá a bolí, navštívte lekára. S vyhľadaním špecialistu vo vašom okolí vám pomôže naša poradňa.

27. február 2019

Súvisiace články

Pitný režim a pravidelné močenie

Aké množstvo tekutín je vhodné vypiť za jeden deň? Platí povestné pravidlo, aspoň 3 litre denne? To, či pijeme dostatočne zistíme hlavne podľa frekvencie močenia a farby moču. Prečo je správny pitný režim tak …

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni