Prostata a pivo. Ako spolu súvisia?

 • Prečítané 24684x
 • 27. február 2019

Zväčšená prostata, teda benígna hyperplázia prostaty, je najčastejší dôvod, prečo muži navštevujú urológa. Zásadnú úlohu hrajú genetické predispozície, ale nezanedbateľný vplyv má i životospráva. Asi len málokoho by napadlo, že problémy s prostatou môžu súvisieť s konzumáciou piva. Aký vplyv má teda pivo na problémy s prostatou?

Koľko pív je už veľa?

Pivo, víno či tvrdý alkohol, len málokto si dokáže predstaviť oslavu, posedenie s kamarátmi alebo kolegami bez alkoholu. Do zdravého životného štýlu však alkoholické nápoje patria len v obmedzenom množstve.
Výskumy ukazujú, že pozitívny vplyv na zdravie má pravidelné pitie menšieho množstva alkoholu, ideálne k jedlu. Takže pivo k obedu či večer pohár vína. Naopak nárazové pitie väčšieho množstva alkoholu predstavuje pre telo veľkú záťaž a môže časom spôsobiť problémy so zväčšenou prostatu a ďalšie ochorenia.
Aké množstvo alkoholu sa považuje za prijateľné a bezpečné? Súčasné odporúčania pre pravidelnú dennú konzumáciu sú 2 jednotky alkoholu pre muža a 1 pre ženu. 1 jednotka znamená 10 g ethanolu. Koľko gramov etanolu má jedno pivo či pohár vína?

Druh nápoja

Množstvo

Množstvo etanolu

Pivo 10°

0,5 l

16,2 g

Víno

0,2 l

15,0-19,7g

Liehovina 40 %

0,05 l

15,8 g

Tieto odporúčania sa týkajú zdravých osôb, v prípade väčšiny ochorení vám lekár nariadi alkohol úplne vynechať. Týka sa to aj pacientov so zväčšenou prostatou.

Ako zistíte, že vaša prostata nie je v poriadku?

Zväčšujúca sa prostata tlačí na močovú trubicu a spôsobuje tak rôzne obtiaže s močením.

 • častá potreba močenia
 • slabý prúd moču
 • problematické močenie (hlavne ráno)
 • nutkanie tlačiť pri močení
 • nedokonalé vyprázdnenie močového mechúra

Problémy s prostatou môžu viesť k inkontinenci z pretekania, teda k samovoľnému úniku moču.

Samovyšetrenie prostaty a semenníkov – ako na to?

Nájdite si každý mesiac chvíľku na kontrolu prostaty a semenníkov. Ako na to? 
Najvhodnejší čas na vyšetrenie semenníkov a prostaty je bezprostredne po teplom kúpeli alebo v sprche. Vtedy sú semenníky uvoľnené. Zdravé semenníky majú prirodzenú veľkosť a farbu kože. 
Hmatom oboma rukami overte, či si vo vnútri semenníkov nie sú nejaké hrčky, zatuhnutia či nepravidelnosti. Každú zatvrdlinu v semenníku, či už bolestivú alebo nie, by mal vyšetriť odborník, najlepšie urológ. 
O zdraví prostaty vám veľa napovie ejakulácia. Dôvodom k návšteve lekára by mala byť nevýrazná ejakulácia, malé množstvo semena i zmeny jeho kvality, ako je farba či hustota.

Masáž prostaty ako prevencia

Masáž prostaty je účinnou prevenciou proti benígnej hyperplázii prostaty i rakovine. Masáž upravuje hladinu hormónov a vďaka tomu pozitívne ovplyvňuje napr. aj sklony k plešateniu.
Masáž prostaty si môže muž urobiť i sami, ale je to trochu komplikovanejšie, pretože sa masáž prostaty robí cez konečník. Príjemnejším i praktickejším riešením je masáž prostaty začleniť do sexuálnych praktík s partnerkou. Môžete vyskúšať aj špecializované masážne salóny, ktoré túto preventívnu techniku ponúkajú.

Ako na masáž prostaty?

 • Najlepšia poloha je v ľahu na bruchu, alebo na chrbte.
 • Muž sa musí úplne uvoľniť, následne môžete začať s dráždením okolo konečníku. 
 • Prst strčte dovnútra konečníka nahmatajte prostatu (nachádza sa v podbrušku, má guľovitý tvar veľkosti vlašského orechu).
 • Jemnými pohybmi prostatu masírujte.

Ako často by ste mali robiť masáž prostaty? Ideálna frekvencia je raz až dvakrát mesačne. Ak je prostata na dotyk citlivá a bolí, navštívte lekára. S vyhľadaním špecialistu vo vašom okolí vám pomôže naša poradňa.

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní

© 2022 HARTMANN-RICO a. s. O krok ďalej pre zdravie