Zaznamenali ste únik moču? O dôvod viac pre návštevu odborníka

Všetko, čo potrebujete vedieť pred vyšetrením u urológa

Všetko, čo potrebujete vedieť pred vyšetrením u urológa

Akútne nutkanie na močenie, krv v moči, bolesť v oblasti bedier a podbruška? Je na čase zahodiť ostych z návštevy urológa. Ak je pre vás vyšetrenie u urológa strašiakom, tento článok vás na návštevu špecialistu pripraví.

Dôvod navštíviť urológa

Muži, rovnako ako ženy, by preventívne návštevy u lekára nemali vynechávať, či odkladať. Prevencia môže viesť k včasnému odhaleniu zdravotných problémov a je najlepším predpokladom jeho úspešného riešenia. Mimoriadnu pozornosť by mali pravidelným prehliadkam u urológa venovať najmä tí muži, u ktorých existuje riziko ochorenia prostaty či semenníkov na základe rodinnej anamnézy.

Ako sa objednať na vyšetrenie

K urológovi vás môže odporučiť váš všeobecný lekár, ktorý vám vypíše výmenný lístok a poradí vhodného špecialistu, prípadne si urológa môžete vyhľadať sami. Vo väčšine prípadov je nutné sa na vyšetrenie objednať, preto ho neodkladajte.

Priebeh vyšetrenia

Prvým krokom vyšetrenia je konzultácia s lekárom, pri ktorej budete odpovedať na jeho otázky. V prípade, že máte akékoľvek ťažkosti, nebojte sa s nimi lekárovi zdôveriť. Nasledovať bude odber moču a palpačné vyšetrenie.

Lekár hmatom urobí vyšetrenie močového a pohlavného ústrojenstva, u mužov je súčasťou vyšetrenie prostaty, ktoré môže byť mierne nepríjemné, no nie je bolestivé. Následne môže stanoviť predbežnú diagnózu a v prípade ďalšej potreby predpíše lieky alebo naplánuje ďalšie vyšetrenia. Môže ísť o laboratórny rozbor moču a krvi, u mužov o spermiogram. Medzi štandardné metódy vyšetrenia v prípade ďalších ťažkostí patrí aj ultrazvuk alebo magnetická rezonancia.

Zaznamenali ste únik moču? O dôvod viac pre návštevu odborníka

Ak sa u vás vyskytol únik moču, konzultáciu s lekárom neodkladajte. Urológ je špecialista, ktorý vám môže pomôcť nielen vo výbere vhodných pomôcok zabezpečujúcich každodenný komfort, ale v mnohých prípadoch pomôže pacientom inkontinencie sa celkom zbaviť, alebo príznaky zmierniť.

Ak máte problém s únikom moču, je dôležité viesť si takzvaný mikčný denník, o ktorý vás zrejme lekár požiada. Ide o pravidelné zaznamenávanie množstva tekutín, ktoré ste počas dňa prijali, ako aj intenzitu návštev toalety.
 

25. november 2019

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni