Aby aj dieťa bolo v suchu

Aby aj dieťa bolo v suchu

Únik moču sa neobjavuje iba v zrelom veku. Nie je ničím výnimočným ani u detí. Poradíme vám, ako sa s ním vysporiadať.

Hlavným dôvodom, prečo novorodenci a bábätká močia aj viac ako 20-krát denne, je veľkosť močového mechúra. Je totiž oveľa menší, ako mechúr dospelého človeka, preto je jeho časté vyprázdňovanie normálne. Ako dieťa rastie, zvyšuje sa aj kapacita močového mechúra a naopak, frekvencia močenia je nižšia.

Prečo dochádza k úniku moču u detí?

Schopnosť ovládať močový mechúr vôľou sa objavuje u detí až v druhom roku života. Samovoľný únik moču sa teda objavuje u detí starších ako 2 roky. Aj napriek tomu sa často stane, že vaše dieťatko sa nepýta, alebo nestihne dobehnúť na záchod. Najčastejšie ide o poruchu funkcie dolných močových ciest, no dôvodov môže byť viacero.

Rovnako ako u dospelých, a j u detí môže ísť o stresovú inkontinenciu, teda únik moču pri námahe, kašli či smiechu. Výnimkou nie je ani urgentná inkontinencia, teda nutkanie na močenie, ktoré v priebehu dňa vyústi k tomu, že sa dieťatko celkom pomočí.

Najčastejšou a známou formou je však nočné pomočovanie. To môže súvisieť s poruchou spánku či psychickým stavom dieťaťa. Ďalším dôvodom býva porucha produkcie hormónov, ktorá spôsobuje, že sa tvorí viac moču, ako je detský mechúr schopný zadržať.

Riešenie na dosah

Od narodenia sú tu pre vaše dieťa jednorazové plienky Fixies. Sú špeciálne vyvinuté tak, aby zabezpečili dieťatku správnu hygienickú starostlivosť ohľaduplnú k citlivej detskej pokožke. Vďaka lepiacemu pásiku po stranách plienky sa dokonale prispôsobia tvaru a veľkosti tela a v kombinácii s extrémne absorpčným jadrom dokonale bránia pretečeniu. Vaše dieťa tak má dostatočný komfort počas dňa i noci.

Tip pre staršie deti

Má vaše dieťa už viac ako 2 roky, no stále sa stáva, že sa pomočí, a to najmä v noci? Ideálnou pomôckou pre staršie aj dospievajúce deti sú naťahovacie nohavičky MoliCare Mobile a zalepovacie nohavičky MoliCare Elastic vo viacerých veľkostiach. Pri ich výbere je potrebné zmerať obvod bokov dieťaťa. Pokiaľ problémy s únikom moču pretrvávajú dlhodobejšie, určite návštevu pediatra neodkladajte. Aj pre malých pacientov zdravotné poisťovne mesačne poskytujú príspevok na absorpčné pomôcky.
 

2. jún 2020

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni