Inkontinencia nie je len fyziologický problém

Aby Vám už nič neušlo

Inkontinencia má negatívny dopad aj na naše duševné zdravie. Ovplyvniť to môže aj psychiku a celkovú kvalitu života. Je dôležité prijať tento stav a naučiť sa s ním žiť tak, aby kvalita života v čo najväčšej možnej miere zostala zachovaná. 

Únik moču a stolice, môže viesť často k rôznym emocionálnym a duševným ťažkostiam. Jedným z najčastejších je pocit hanby a izolácie. Ľudia s inkontinenciou majú tendenciu sa izolovať od ostatných, aby sa vyhli potenciálnym nepríjemným nehodám. Nie je to o tom, že by sa cielene vyhýbali osobným kontaktom, ale skôr situáciám, pri ktorých by museli častejšie odbiehať na toaletu, ospravedlňovať sa a vysvetľovať svoj zdravotný hendikep. Okrem toho môže inkontinencia spôsobiť aj ďalšie psychologické problémy, ako sú depresia, úzkosť a nízke sebavedomie. 

Pomoc psychológa

Komplexný prístup k liečbe inkontinencie by mal zahŕňať nielen riešenie fyzických príznakov, ale aj poskytnutie podpory a terapeutického poradenstva. Psychológ môže pomôcť pacientovi pracovať na sebavedomí, čo mu môže pomôcť lepšie sa vyrovnať s problémom a zvládnuť stresové situácie.

Skupinové terapie

Účasť na skupinových terapiách môže byť tiež veľmi prospešná. Tieto skupiny umožňujú pacientom zdieľať svoje skúsenosti, poskytovať si podporu a nájsť nové spôsoby zvládania.

Podpora rodiny a blízkych

Poskytnutie emocionálnej podpory zo strany rodiny môže pomôcť pacientovi cítiť sa menej izolovane, či zvýšiť sebavedomie a pocit sebaúcty. Dôležité je hovoriť o svojich pocitoch aj s blízkymi priateľmi, ktorí môžu pomôcť vytvoriť pozitívne prostredie a byť nápomocní v každej situácii.  

Relaxácia

Rôzne relaxačné cvičenia s hlbokými nádychmi, relaxačná hudba, joga alebo meditácia môžu pomôcť pacientom zvládať stres a úzkosť.

Vhodné absorpčné pomôcky

Dnes majú pacienti na výber širokú ponuku inkontinenčných pomôcok, vďaka ktorým sa môžu cítiť sebavedomejšie, pretože sú navrhnuté tak, aby nedochádzalo k neželaným únikom moču, zabezpečujú komfort a čo je dôležité, sú nenápadné. 

 

28. február 2024

Súvisiace články

Cestovanie s inkontinenciou:

Leto sa blíži, a do začiatku dlho očakávanej dovolenky počítame dni. Nie všetci sa tešíme rovnako. Pre mnohých je predstava, že sa vydáme na dlhšiu trasu autom či iným dopravným prostriedkom strašiakom. Obavy, že…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni