Inkontinencia u žien a jej príčiny

Aby Vám už nič neušlo

Inkontinencia je problém, ktorý môže ovplyvniť každodenný život žien v rôznych vekových skupinách. Ženy sú na únik moču náchylnejšie ako muži. Hoci tento stav môže byť nepríjemný a obmedzujúci, je dôležité pochopiť jeho príčiny a možné spôsoby liečby. 

Tehotenstvo 

U niektorých žien sa v tehotenstve môže vyskytnúť spontánny únik moču. Ide o takzvanú stresovú inkontinenciu, ktorá nastáva v dôsledku zvýšeného tlaku na panvové svaly a tkanivá. Rastúca maternica počas tehotenstva, pohyby dieťatka vyvíjajú tlak na močový mechúr a močový zvierač, vrátane močového mechúra, čo vedie k jeho zníženiu kapacity. Tieto faktory, spolu so zmeneným ťažiskom tela a vyššou hmotnosťou panvy, oslabujú panvové dno, čo môže vyvolať inkontinenciu. Stačí málo a už samotný kašeľ, kýchnutie alebo smiech môžu spôsobovať únik moču. Ak žena pozoruje takýto únik v týchto situáciách, je dôležité konzultovať túto problematiku so svojím gynekológom. Situáciu netreba podceňovať, pretože po pôrode sa môže inkontinencia ešte zhoršiť. 

Inkontinencia po pôrode

Ani popôrodná inkontinencia nie je u žien neobvyklá. Počas pôrodu dochádza k intenzívnemu náporu a tlaku na panvové dno, aby sa dieťa mohlo narodiť. Tento tlak môže poškodiť svaly a tkanivá, ktoré kontrolujú močový mechúr a močový zvierač, čo môže viesť k narušeniu kontroly nad močením.

Menopauza

Ženské telo v určitom veku prechádza hormonálnymi zmenami, sprevádzané nepravidelnými menštruačnými cyklami, môže prinášať so sebou rôzne fyzické zmeny. Jedným z týchto zmien môže byť aj únik moču. Počas menopauzy dochádza k poklesu hladiny estrogénu, hormónu, ktorý ovplyvňuje zdravie močového traktu a svalov panvového dna. Nedostatok estrogénu môže viesť aj k atrofii močového mechúra, čo znamená, že mechúr sa môže stať menej elastickým a schopným udržať moč. Aj tento stav je vhodné riešiť s gynekológom alebo urológom, ktorý môže zvoliť napríklad aj hormonálnu liečbu. V niektorých prípadoch môže odborník zvážiť po dohode s pacientkou chirurgický zákrok. Rovnako aj cvičenia na posilnenie svalov panvového dna môžu pomôcť zlepšiť kontrolu nad močením a znížiť únik moču.

Chirurgické zákroky

Určité chirurgické zákroky, ktoré ovplyvňujú panvové orgány, môžu spôsobovať inkontinenciu. Hysterektómia, chirurgický zákrok na odstránenie maternice, je často indikovaná pre rôzne gynekologické problémy. Samotný chirurgický zákrok môže spôsobiť komplikácie, ako je poškodenie nervových buniek alebo svalových štruktúr v panvovej oblasti, alebo úbytok estrogénu čo môže mať za následok únik moču.

Pomoc fyzioterapeuta

Keďže inkontinencia nie je choroba, ale dôsledok ochabnutého svalstva, k vyriešeniu problému a zlepšením kvality života môže pomôcť fyzioterapeut. S jeho pomocou si mnohé ženy osvoja základné cviky, ktoré pomáhajú k regenerácii panvového dna. 

Vyhľadajte odborníka

Pri problémoch s únikom moču, je dôležitá a nevyhnutná konzultácia s lekárom. Iba lekár môže stanoviť presnú príčinu a zvoliť najvhodnejší spôsob liečby. S adekvátnou starostlivosťou a liečbou je možné zmierniť alebo úplne odstrániť príznaky inkontinencie a vrátiť sa k plnohodnotnému životu.

13. február 2024

Súvisiace články

Cestovanie s inkontinenciou:

Leto sa blíži, a do začiatku dlho očakávanej dovolenky počítame dni. Nie všetci sa tešíme rovnako. Pre mnohých je predstava, že sa vydáme na dlhšiu trasu autom či iným dopravným prostriedkom strašiakom. Obavy, že…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni