Zvládajte menopauzu s ľahkosťou, môže vás prekvapiť aj v mladšom veku

Zvládajte menopauzu s ľahkosťou, môže vás prekvapiť aj v mladšom veku

Október je mesiac venovaný nielen úcte k starším, ale 18. október je od roku 2000 vyhlásený ako Svetový deň menopauzy. Pre mnohé ženy je obávaným obdobím, ovplyvňuje ich psychiku a duševnú pohodu. Každá žena pociťuje menopauzu inak. U niekoho sa dostaví bez akýchkoľvek varovných príznakov, u iných môže obrátiť život hore nohami.

Menopauza vyvoláva u žien mnohé obavy, a to najmä z hormonálnych zmien, ktoré narušia dôležitú hormonálnu a emocionálnu rovnováhu. Je zapríčinená poklesom hormónov estrogénu a progesterónu v dôsledku zníženej funkcie vaječníkov. Prvým signálom menopauzy je zmena menštruácie, ktorá môže prísť po 40. roku života. Môže byť nepravidelná, nedostaví sa vôbec, môže byť slabšia, alebo príde silnejšia ako zvyčajne. Sprevádzajú ju náhle návaly tepla, zvýšené potenie, únava, búšenie srdca, nespavosť alebo náhle zmeny nálad. Niektoré ženy uvádzajú vypadávanie vlasov, suchosť pošvy (atrofia), samovoľný únik moču, zníženie libida či úbytku kostnej hmoty a priberanie. 
Ak sa objavia prvé príznaky, obráťte sa na odborníka - obvodného lekára alebo gynekológa. Ten pristupuje ku každej žene individuálne. Na začiatku vám odporúča doplnenie potrebných vitamínov a minerálov, ktoré potlačia prejavy menopauzy.

Menopauza sa nevyhýba ani mladším ženám


Predčasná menopauza sa môže týkať aj mladších žien, ktoré dovŕšili 20 rokov. Nie je častá, ale ani neobvyklá. Môže za ňu genetická predispozícia ale i nezdravý životný štýl a nízka hmotnosť. Ani predčasná menopauza sa nedá vyliečiť úplne, ale dajú sa zmierniť  jej prejavy, ktoré vedú napríklad k zvýšenému riziku vzniku osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení.

Ako zistíte, či ide naozaj o menopauzu?


Niektoré prejavy sa môžu zameniť aj s príznakmi súvisiacimi s niektorými ochoreniami. Pokiaľ si nie ste istá, či prechádzate obdobím menopauzy, navštívte svojho gynekológa, ktorý vykoná hormonálny test na zistenie nástupu menopauzy. Test vám nameria hladinu hormónu FSH (folikuly stimulačný hormón).


Tipy ako zvládať menopauzu  

-    Športujte, venujte sa joge alebo rýchlej chôdzi, nezabúdajte na posilňovanie panvového dna
-    Trávte veľa času s priateľmi, pomôžete vašej psychike
-    Vyhýbajte sa fajčeniu, alkoholu, bielemu cukru a bielej múke
-    Jedzte veľa ovocia a zeleniny, potraviny bohaté na vápnik, omega 3-mastné kyseliny
-    Zvýšte prísun vitamínu D a minerálov

Prečo dochádza k úniku moču v menopauze


Menopauza pre mnohé ženy môže znamenať aj únik moču. Až 80% žien uvádza problémy s inkontinenciou v menopauze. Svaly panvového dna sa oslabujú s pribúdajúcim vekom, čo sa prejavuje nekontrolovateľným únikom moču. 
Ďalším z faktorov úniku moču môže byť aj narastajúca telesná hmotnosť. U žien po päťdesiatke dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a nárastu váhy v priemere 5 kg. Tuk sa začne viac ukladať v okolí brucha a bokov. Odporúča sa viac hýbať a znížiť príjem minimálne o 200 kalórií. Menopauza nie je choroba, pri ktorej by ste nemohli športovať. 

Zdôverte sa odborníkovi


Ak vaše problémy s únikom moču pretrvávajú dlhšiu dobu, navštívte svojho gynekológa alebo urológa. Ten vám poradí a pomôže vyriešiť alebo zmierniť komplikácie. Predpíše vám vhodné inkontinenčné pomôcky hradené poisťovňou. Môže vám nastaviť aj hormonálnu substitučnú liečbu, ktorú ale treba dôkladne zvážiť.

17. október 2022

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni