Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou: Prinášame Vám užitočné rady ako ju zvládnuť

Starostlivosť o pacienta s inkontinenciou: Prinášame Vám užitočné rady ako ju zvládnuť

Staráte sa doma o človeka pripútaného na lôžko? Rešpektujte jeho špeciálne potreby. Poradíme vám, na čo je dobré myslieť dopredu. 

Doma najlepšie

Ak sa budete doma starať o človeka so zníženou mobilitou, je dobré myslieť na to, ako mu uľahčiť každodenný pohyb po byte. Ak vášmu blízkemu robí problém prejsť pár metrov na záchod či do kúpeľne, pomôže mu, ak odstránite vysoké prahy alebo behúne, o ktoré sa môže potknúť. Zbavte sa aj nepotrebných doplnkov, ktoré môžu prekážkou pri manipulácii s imobilným človekom.

Inkontinencia

Aby sa váš blízky cítil pohodlne, zabezpečte mu vhodné pomôcky na inkontinenciu. Kvalitu života imobilného človeka priamo ovplyvňuje aj to, ako sa s inkontinenciou vysporiada. Kvalitné pomôcky, ktoré sú pravidelne vymieňané a adekvátna hygiena zabezpečia pocit dôstojnosti aj napriek úniku moču či stolice.

Ako často umývať?

Pokožka človeka na lôžku trpí neustálym tlakom a v mnohých prípadoch je vystavovaná aj agresívnym látkam, ktoré obsahuje unikajúci moč či stolica. Sprchovanie denne alebo viackrát do dňa však pokožku vysušuje a robí ju náchylnejšou na poškodenie. Odporúča sa preto používať vlhčené utierky a čistiace peny, ktoré zabezpečia hygienu a prinesú aj vášmu blízkemu pocit sviežosti.

Na čo máte nárok?

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe vašej žiadosti, lekárskeho nálezu, či posudku, môže poskytnúť niekoľko typov príspevkov, v závislosti od kondície vášho príbuzného v domácej starostlivosti. Patrí sem napríklad peňažný príspevok na opatrovanie, osobnú asistenciu, príspevok na zapožičanie zdravotníckej pomôcky, ale aj na nevyhnutnú úpravu bytových priestorov. V prípade, že pacientov stav vyžaduje špecifické stravovanie, môžete požiadať aj o príspevok na diétne stravovanie.

U ľudí s inkontinenciou je možné požiadať o príspevok na výdavky spojené s opotrebovaním šatstva. Lekár predpisuje aj inkontinenčné pomôcky. Obrátiť sa treba na urológa, gynekológa, geriatra alebo neurológa.

Predchádzajte poškodeniam kože

Pacientov na lôžku ohrozuje aj vznik takzvaných dekubitov – preležanín. Tvoria sa dlhodobým pôsobením tlaku na dané miesto a neustálym kontaktom s podložkou. Predchádzať im môžeme nielen dodržiavaním dôslednej hygieny a používaním kozmetiky pre namáhanú pokožku, ale aj pravidelným polohovaním pacienta. 
 

Pozrite si inštruktážne video, ako správne polohovať imobilného pacienta. 
https://youtu.be/MVjsIDUZxyQ 

25. jún 2021

Súvisiace články

Aby aj dieťa bolo v suchu

Hlavným dôvodom, prečo novorodenci a bábätká močia aj viac ako 20-krát denne, je veľkosť močového mechúra. Je totiž oveľa menší, ako mechúr dospelého človeka, preto je jeho časté vyprázdňovanie normálne. Ako dieť…

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni