Užitočné rady: Podávanie jedla a pitia pacientovi na lôžku

Užitočné rady: Podávanie jedla a pitia pacientovi na lôžku

Zabezpečiť hygienické a pohodlné prostredie by malo byť na prvom mieste v starostlivosti o imobilného pacienta. Pripraviť sa treba aj na také bežné situácie, ako je kŕmenie.

Na čo všetko by ste mali myslieť?

Stravovanie ležiaceho pacienta je špecifické a je preto veľmi dobré sa poradiť s odborníkom, na čo všetko si treba dávať pozor. My vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia každodennú manipuláciu s pacientom, ktorý nevie prijímať jedlo samostatne.

Polohovanie do sedu

Nikdy nekŕmte pacienta poležiačky alebo ak má zaklonenú hlavu. Ak sa pacient nevie sám posadiť, je nevyhnutné ho polohovať do polosedu tak, že ho objímeme, chytíme za ramená a vytiahneme do sedu. Kvôli pohodliu pacienta môžeme následne podložiť chrbát vankúšmi a neustále dozeráme na to, aby hlava ostala v predklone.

Pacient v domácej starostlivosti

Ak máte na lôžku svojho blízkeho v domácnosti a k dispozícii vozík, mali by ste zabezpečiť, aby pacient mohol sedieť na vozíku za stolom s ostatnými členmi rodiny. Domáce prostredie a prítomnosť blízkych osôb zohráva veľmi dôležitú úlohu, ak chceme pre pacienta vytvárať dôstojné a príjemné prostredie na život.

Jednorazové podbradníky

Čistota je polovica života. Jednoduché vylepšenia ako sú podbradníky pomáhajú v udržiavaní hygieny pacienta, ako aj jeho okolia. Podbradníky chránia pred umazaním zvyškami potravy a tekutín odev pacienta, obliečky a bielizeň. Pre jednoduchú aplikáciu majú okrúhly výstrih a pre zvýšenú ochranu disponujú integrovanou ochrannou fóliovou vrstvou.

Fólie zabraňujú pretekaniu a vrecko umiestnené v spodnej časti podbradníka zachytáva zvyšky potravín. Podbradníky sú na jedno použitie a ich aplikácia je jednoduchá – vďaka dostatočne veľkému výstrihu ich môžeme buď nasadiť cez hlavu, alebo nalepiť priamo na odev.

Uplatnenie nájdu všade, kde sa treba starať o nesebestačné alebo málo pohyblivé osoby, pri každodennom podávaní jedla a pitia.
 

27. august 2020

Súvisiace články

Zatiaľ žiadne komentáre

Začať sledovať Ak niekto pridá nový komentár, pošleme vám upozornenie.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní členovia Moliklubu

Nahor

Menu
Vyhledávaní
Pomáha. Ošetřuje. Chráni